Yüz Tipine Göre Makyaj

Yüz tipinize uygun makyaj yapmak ve sonuçtan memnun kalmak istiyorsanız, öncelikle yüz tipinizi belirlemelisiniz. Yüz tiplerine göre makyaj stillerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Öncelikle makyaj için çok şanslı yüzlerden biriyle başlamak istiyoruz. Makyajın en rahat uygulandığı, oval yüzler

İdeal yüz şekli diyebileceğimiz oval yüzlere makyaj yapmak birçok ünlü makyözün de favorisidir. Yanaklarda genişleyip çenede incelen bu yüz, düzeltme gerektirmeyen tek yüz şeklidir. Köşeli çizgilerden kaçınmak, oval yüzlerde makyaj uygularken dikkat edilmesi gereken tek unsurdur. Çizgiler yuvarlak uygulanmalıdır. Oval yüzde yanaklar daha düz olur ve alınlarıyla çeneleri birbirini dengeler. Burada fondöten ve pudradan sonra allık yanaklardaki elmacık kemiklerine uygulanmalıdır. Bilindiğinin aksine oval yüze yapılan makyajda koyu göz makyajına koyu ruj uygulanabilirken, hafif bir göz makyajı için de dudaklar yine abartısız bir rujla tamamlanabilir.

Yüzün dış bölümlerine müdahale gerektiren uzun yüzde, çene ve elmacık kemikleri belirgin hale getirilerek, daha anlamlı bir makyaj elde edilebilir.

Yuvarlak yüzün belirgin kısımlarını yumuşatmak için koyu tonda fondötenle gölgeleme yapılabilir. Kulakların yanından başlayıp ağız kenarına kadar elmacık kemiklerine allık sürerek yanaklar, göz altlarına, burun ucuna ve ağız kenarlarına aydınlatıcı sürerek de hatlar belirginleştirilebilir. Göz makyajı, gözleri çekik gösterecek şekilde uygulanmalı, far ile gölge yapılabilir ya da göz kalemi, göz kuyruğundan biraz taşacak şekilde çekilebilir. Şakaklara ve çene kenarına 1 ton koyu fondöten uygulanarak yüzün uzaması sağlanabilir.

Kare yüze yapılacak makyajda keskin ve sert hatlara yumuşak bir ifade vermek için yüzün orta bölümü vurgulanmalıdır. Yüzün üst bölümünde uygulanacak 1 ton koyu fondöten, kulağın da üst bölümünden çeneye doğru sürülmelidir. Çene aydınlık gösterilmelidir. Allık üçgen şeklinde yanaklara uygulanır ve dudaklar canlı renklerle bütünleştirilir.

Uzun yüzlerde ön planda olan alın ve çene bölümünde yatay şekilde sürülecek fondöten, ten renginden en az 1 ton koyu olmalıdır. Allık da kulak bölümüne doğru yine yatay şekilde sürülür. Gözlerde yatay şekilde gölge yapmak, hatta saçlarda kakül uygulamak uzun yüzlerde hatların daha yumuşak ve alımlı görünmesini sağlayacaktır.

Sivri bir çene görüntüsü, geniş alın ve çıkık elmacık kemikleri birleştiğinde üçgen bir yüzünüz olduğunu anlayabilirsiniz. Bu nedenle, çenenizi geniş göstermek için aydınlatıcı kullanabilirsiniz. Gözlere vurgu yapmak için yanakların üst kısmında açık renkli, aydınlatıcı bir pudra kullanabilirsiniz. Hatta koyu tonlarda bir göz makyajı da oldukça dikkat çekici görünecektir. Alın bölgesinde ise gölgelendirme yapmak, yüz ölçüsünde dengeyi sağlayacaktır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>