Yüz Temizliğinde Yapılan Yanlışlar

Yüz Temizliğinde Yapılan Yanlışlar-1

Yüz temizliği, cildin sağlıklı ve genç görünmesi için, gerekli olan uygulamaların başında gelmektedir. Tabi bunun için, yüz temizliğinin, doğru yöntemlerle yapılması gerekmektedir.

Yüz temizliğinde, çok sık yapılan 10 yanlış uygulama şu şekilde açıklanabilir.

1.  Yüzün çok sık yıkanması, ciltte yağlanmanın artmasına neden olmaktadır. İdeal olan, yüzün sabah ve akşam olmak üzere, günde 2 defa yıkanmasıdır.

2. Yüzün çok sıcak suyla yıkanması, cilt dengesini bozarak, cildin kurumasına ve cildin daha çabuk ve fazla yağlanmasına yol açmaktadır.

3. Yüzü temizlemek için kullanılan temizleyicilerin, cilde uygun olmaması durumunda, ciltte tahrişe yol açabilmekte ve yağ – nem dengesini bozabilmektedir.

4. Yüz temizliğinde, yapılan hatalardan biri de, yüzün iyice durulanmamasıdır. Bu durumda, ciltte kimyasal maddeler kalmakta ve cildin yapısına zarar vermektedirler.

5. Yüz temizleyicilerin, paraben vb. kimyasal ve sentetik maddeler içeresi, cildin tahriş olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, bu ürünlerin, kimyasal ve zararlı maddeler içermemesine dikkat edilmelidir.

Yüz Temizliğinde Yapılan Yanlışlar-2

6. Peeling, cilt temizliğinde yararlı bir uygulama olsa, da çok fazla peeling yapmak, cildi tahriş etmekte ve yıpranmasına neden olmaktadır.

7. Yüz temizliğinden sonra, hızlı ve bastırarak yüzü kurulamak, yüz temizliği sırasında yapılan yanlışlardan bir tanesidir. Havlunun, yüzde yumuşak ve yavaş hareketlerle kullanılması gerekmektedir.

8. Yüz temizleyici ürünleri çok sık değiştirmek veya her defasında başka bir ürün kullanıp, ilk kullanımda, etkili sonuçlar beklemekte, yapılan yanlışlar arasındadır. Doğal içerikli bir yüz temizleyici ve bir tonik, çoğu zaman, etkili bir yüz temizliği için, yeterli olmaktadır.

9. Yüz temizliğinden sonra, kullanılan nemlendirici kremlerin, yüzü tamamen kuruladıktan sonra kullanılması, nemlendiricinin, cilt tarafından emilimini azaltmaktadır. Bunun yerine, hafif nemli cilde nemlendirici uygulaması, daha etkili olacaktır.

 

10. Yüz temizliğinde kullanılan bitkisel yağların, kaliteli ve güvenilir yerlerden alınması gerekmektedir. Kalitesiz ve içeriği belli olmayan ürünler, ciltte tahriş ve bozulmalara neden olabilmektedir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>