YUMURTLAMA TESTİ NEDİR, NASIL YAPILIR?

Bebek sahibi olmak isteyen anne baba adayları, doğru zamanda cinsel ilişkiye girerek bunu gerçekleştirebilirler ancak doğru cinsel ilişki zamanı ne zaman diyorsanız, o noktada yumurtlama zamanı devreye giriyor. Zira anne adayının tüplerinde chooküz bir yumurta bulunmuyorsa ne kadar cinsel ilişkiye girerseniz girin gebelik elde etmek mümkün olmayacaktır. Bunun için yumurtlama testi nedir, nasıl yapılır sorusunu cevaplamak gerekli.

Yumurtlama testleri, anne adaylarının hangi günlerde yumurtladıklarını tespit edebilmeleri için hazırlanmış olan testlere deniliyor ve bu testler LH adı verilen bir hormon düzeyini ölçerek çalışıyorlar. Zira LH hormonu yükseldikten sonra anne adaylarında 1-2 gün içerisinde yumurtlama gerçekleşir. Bu artworkış miktarı bir hayli güçlü olduğu için testlerde zaten doğru sonucu elde etmek daha da kolay hale gelmektedir.

Ovülasyon testinin uygulanması için ilk olarak adet döngünüzün ne kadar sürdüğünü net bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Süre ölçümü için adet kanamanızdan bir gün sonrasını kenara no longer etmeli, bir sonraki adet gününün başlangıcının hangi gün olduğunu da yazmalı, daha sonra arada kaç gün olduğunu ölçmelisiniz. Dolayısıyla adet döngünüzde kaç gün olduğu belli olduktan sonra çıkan rakamı ikiye bölün ve iki rakam eksiltin. İşte bu gün adetiniz başladıktan sonra kaçıncı günde testi yapmaya başlamanız gerektiğini gösteriyor.

Yani 28 günde bir adet olan bir kadın, 28 bölü 2 yani 14 sayısını elde ettikten sonra 14 eksi 2 formülüyle 12 rakamına ulaşacaktır. Yani yumurtlama testini 12. günde uygulamaya başlamanız gerekiyor. 12. günden itibaren testleri uygulamaya başlamalı, check üzerinde pozitif işaretini görene kadar her gün tekrarlamaya devam etmelisiniz.

Testi uygulamak için test üzerinde aksi belirtilmediği sürece idrarınızı bir kaba yapın ve idrar pipetini kullanarak beş altı damla kadarını testin üzerine damlatın. Beş dakikalıok bir bekleme süreci sonunda sonuç almanız gerekiyor. Eğer check sonucunda test çizgisi görünmüyorsa hamile kalmak için uygun değilsiniz demektir ancak test çizgisi daha belirgin hale geldi ve kontrol çizgisinden daha yoğun haldeyse yumurtlama gününüze gelmek üzeresiniz demektir.

Yumurtlama gününden bir gün önce ilişkiye girmeye başlamak ve bir kaç gün boyunca bunu devam ettirmek çocuk sahibi olma şansınızı arttıracaktır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>