YUFKA KEBABI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yufka kebabı evde hazırlayabileceğiniz en lezzetli kebap tarifleri arasında bulunuyor ve hem değişken malzemeleri hem de düşük maliyeti sayesinde misafirleriniz ve aileniz için lezzeti uygunlukla birlikte sunabilirsiniz. Yufka kebabı tarifi ile sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız ancak tarifimize göz atarken iç malzemelesini okayıymadan tutun da tavuk etine kadar çeşitli malzemeler ile hazırlayabileceğinizi unutmayın. Bizim tarifimiz ise cevizli yufka kebabı olduğu için biraz daha özel bir tat arayanlara yönelik diyebiliriz.

Yufka Kebabı Malzemeleri
Yufka (dört adet)
Süzme yoğurt (iki bardak)
Ceviz (üç yüz gram)
Biber salçası (bir yemek kaşığı)
Sarımsak (iki diş)
Su (bir su bardağı)
Domates salçası (bir yemek kaşığı)
Tereyağı
Şeker (bir tatlı kaşığı)
Karabiber
Sıvı yağ
Tuz
Yufka Kebabı Tarifi
Yufka kebabımızı yapmaya başlarken ilk olarak cevizlerimizi ezerek olabildiğince küçüok ancak ağza gelecek parçalar haline getiriyoruz. Cevizlerimiz hazır olduktan sonra küçük bir tavada tereyağımızı eritiyoruz ve yufkalarımızı bir masa üzerinde yaydıktan sonra kenarlarından tutarak ikiye katlıyoruz. İkiye katladığımız yufkalarımız üzerine tereyağımızı da dökerek güzelce bir fırça ile yufkanın her yanına dağılmasını sağlıyoruz.

Yufkalarımızı yağladıktan sonra düz olan bölümüne cevizlerimizi dolduruyor, ardından güzel görünecek bir şekilde rulo haline getiriyoruz. Rulo haline gelen yufkalarımızı bir kaç parmak kalınlığında kestiğimiz zaman yemeğimizin temel bölümleri sona ermiş olacak.

Rulo haline gelmiş ve kesilmiş yufkalarımızı artıok fırın tepsimiz üzerine sırayla yerleştirebilir, ardından üzerlerine yine tereyağımızdan sürerek a hundred and eighty derecede yaklaşıokay olarak on beş dakika kadar fırınımızda pişiriyoruz. Fakat bazı yufkalarda bu sürenin yirmi dakikaya kadar sürebileceğini de unutmamalısınız.

Yufkalar fırında hazır olduğunda bir tavada tereyağı eritiyor, içerisine baharatlarımızı, şekerimizi ve salçamızı da ekledikten sonra güzelce kavuruyoruz. Kavurmamız olurlar süzme yoğurt ve sarımsaklarımızı da birazcıok su ekleyerek bir kap içerisinde karıştırıyoruz.

Fırından aldığımız yufka kebabımızı artworkıok geniş ve güzel bir borcam içerisine yerleştirebilir, ardından üzerine sosumuzu da serptikten sonra yoğurtlu karışımı ise orta yerine koyarak misafirlerimize sunabiliriz. Tarifimizdeki ceviz yerine et kullanarak da etli yufka kebabı yapabileceğinizi unutmayın.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>