Yılbaşı Hindisi

yeniyıl hindisi

Hindi etinin pişmesi biraz zaman alır. Leziz ve ağızda dağılan bir hindi için fırın kabının değeri çok mühimdir. Derin fırın tepsilerinde hindi kızarmak yerine buharda pişmiş tadı verir. Bu nedenle dayanıklı ve derin olmayan bir tepsi tercih etmeniz gerekir. Hazır alınan alüminyum folyo şeklindeki tepsilere güvenerek hindinizi pişirmeye başlamayın. Piştikten sonra daha da ağırlaşan hindi etini fırından çıkarmanız zor olacaktır.

Hindinin lezzetinde püf nokta hindiyi doldurma kısmıdır. İçerisine katacağınız baharatlar ve sebzeler ile değişik kokular elde edebilirsiniz. Ancak hazır olması maksadıyla hindiyi önceden doldurmayı kesinlikle denemeyin. Çünkü çiğ et içerisine koyacağınız malzemeler, kısa sürde bozulacaktır. Hindinizi çöpe atmakla kalsanız gene iyi, zehirlenme gibi bir durumla da karşılaşabilirsiniz.

Eğer hindi fırına koyar koymaz kızarmaya başladıysa üzerine alüminyum folyodan bir çadır kurabilirsiniz. Aksi takdirde pişmiş sandığınız hindinin içi çiğ kalabilir.

Pişirme torbaları da uygun bir alternatif olabilir. Tüm tadı, kokusu ve suyu içerisinde kalacağı için hindiniz dilediğiniz lezzete kavuşacaktır.

yılbaşı hindi tarifi

 

yılbaşı hindisi nasıl hazırlanır

resimli yılbaşı hindi tarifleri

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>