Yeşilçay

Yeşilçay  Camellia sinensis adlı bitkinin yapraklarından elde edilen bir çay türüdür. Siyah çayda aynı bitkiden elde edilmektedir fakat yeşil çay daha az işlenmektedir. Yeşil çay kateşin adı verilen potansiyel olarak yararlı maddelerin bulunduğu zengin bir kaynaktır. Tüketimi giderek artan yeşilçay aynı zamanda çok iyi bir antioksidandır.

Yeşilçayın Faydaları

Yeşilçay kolesterolü düşürür,kan seviyesini ve tansiyonu ayarlar. Özellikle yemek borusu ve prostat kanseri riskini önemli oranda azaltmaktadır. Diş çürümelerini önlediği gibi ağız kokusunuda gidermektedir.

Yeşilçay tümörü küçültmektedir. İdrarı söktürücü özelliğinden dolayı kilo vermek isteyenlerin tercihidir. İçindeki C vitamini sayesinde gribi önlemeye yardımcı olur. Yeşil çay stresi azaltarak sakinlik hissi verir. Bununla birlikte sigaranın toksik etkisini azaltır ve damar sertliğini önleyici olarak rol oynar. Kan damarlarını güçlendirir.

Migreni hafifletir ve kalbi koruyucudur. Virüslere karşı vücut direncini artırır. Kemik erimesine engel olur. Yeşilçayın bunlar dışında daha birçok faydası vardır. Günde birkaç fincan bal ile tatlandırılan ve aç karnına tüketilen yeşilçay vücudu korumaya yetecektir. Unutulmaması gereken tek şey yeşil çay, ıhlamur gibi içeceklerin siyah çay gibi kaynatılıp ve demlenip değil,ateşten alınmış sıcak suyun içine atıp 5 dk beklendikten sonra tüketilmesi gerektiğidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>