Yaz Makyajında Nelere Dikkat Edilmeli?

Makyaj uygulamalarında başarılı sonuçlar elde etmek, öncelikle derinlemesine temizlenmiş ve nem dengesi sağlanmış ciltlere uygulanmasıyla mümkündür. Yaz makyajında da sonuçtan memnun kalmak için özellikle uyulması gereken kurallar vardır.

Makyaj yapmadan en az yarım saat önce sürülecek nemlendirici, hem makyajınızı rahat uygulamanızı hem de makyajın sabit kalmasını sağlar. Aynı zamanda nemlendirici, cilt tarafından emilirse, daha sonra sürülecek fondötenin ve diğer ürünlerin cilt yüzeyinde kalmasını sağlayarak gözenekleri tıkamasına engel olur.

Kapatıcı özelliği nedeniyle tercih edilen fondöten yaz aylarında ciltte yağlanmaya ve gözeneklerin tıkanmasına neden olabilir. Günümüzde birçok manken ve tanınmış, ünlü bayanlar, ciltlerine zarar verdiği için günlük hayatlarında fondöten kullanmadıklarını sık sık söylüyorlar. Sürekli göz önünde oldukları için yoğun makyaj yapılan kişiler oldukları için mutlaka bir bildikleri vardır diyoruz.

Kuaföre saçlarınızı yaptırmayı düşünüyorsanız, özellikle sıcak fön ile makyaj dağılma ve parlama yapacağı için makyajı tamamlamadan önce saçlarınıza son şeklin verilmesini isteyin. Kirpiklerin yapışmasına, kurumasına ve şeklinin bozulmasına sebep olacağı için rimelinizi fönden sonra sürün. Kirpikler üzerinde makyaj çok fazla kuruduğunda dökülme yapabilir.

Saçlarınıza son şekli verilirken kullanılan jöle ya da sprey gibi ürünlerin makyajınıza karışmamasına özen gösterin.

O gün için ne giyeceğinize de karar verirseniz, makyaj stilinizi ve hangi renklerle uyum sağlamanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Yaz sıcağında makyajınızın uzun süreli olması için suya dayanıklı ve koruma faktörlü ürünler kullanmanız gerekir.

Yaz makyajında farklı renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Teninize uyumu yanında giydiğiniz kıyafetlerden, saç modelinize kadar sizi ifade eden her şeyle birlikte ışıltınızı yansıtacak makyajla, yazın güzelliğin öncüsü olabilirsiniz.

Özellikle yağlı bir cildiniz varsa makyaj öncesinde jel temizleyici ve ardından tonik ile cildi arındırmalısınız. Yağsız bir nemlendiriciyi de makyajdan yine yarım saat önce sürmelisiniz.

Cildimizin en hassas bölümlerinden olan göz çevresi, yaz-kış ve gece-gündüz farketmeden düzenli olarak nemlendirilmelidir. Göz altı kapatıcısını uygulamadan önce genç ciltler için jel, olgun ciltler için göz çevresi kremi uygulanmalıdır. Parmak uçlarıyla sürülecek hem göz çevresi kremi hem de göz altı kapatıcısı hafif dokunuşlarla sürülmelidir. Göz altı kapatıcısı, bir fondöten değildir. Bu nedenle sadece göz çevresine uygulanmalı, fondöten ise göz çevresinden uzak tutulmalıdır.

Yapacağınız makyajda size en uygun tonlar teninizin 1 ton koyusu ve bir ton açığı olarak belirlenir. Bu renkleri seçebilmek için denemenizi gün ışında yapabilirsiniz. Renklerin gerçek ışıltısı ve en doğal hali gün ışığında görünendir.

Allık ve toz pudra makyaj yaparken vazgeçilmezlerinizden olsun. Büyük bir fırça yardımıyla sürdüğünüzde, cildinizdeki fazlalıklar alınmış, ürünler yüzünüzün bütününe dağılarak hoş bir renk uyumu sağlamış olacak.

Yaz aylarında makyaj yaparken bronz görüntüyle hoş bir havanız olsun istiyorsanız bronz tonlardaki top allıklar çok işinize yarayacak. Yumuşak hatlarla uygulamaya çalışın, fırçaya doğru hafifçe üfledikten sonra allığın kalan kısmını yüzünüze uygulayabilirsiniz. Yüzünüzde sert, keskin ve geniş görünen hatları bu şekilde yumuşatabilirsiniz.

Yaz sıcağı nedeniyle göz kapağınızda birikme yapsa bile her dokunuşunuzda yeni sürülmüş havası katacağı için krem farlar, yaz ayları için oldukça uygun. He doğal bir ışıltı sağlıyor hem de ayna olmadan küçük bir parmak hareketiyle gözlerinizde taze bir görünüm kazanabiliyorsunuz.

Altın sarı tonlarda bir far hiç uyguladınız mı? Uzun saatler sonunda bile gözlerinizde ışıltıyı sabitlemiş olacak.

Gözleriniz belirgin olsun, kirpikleriniz dikkat çeksin istiyorsanız, üst kirpiklere siyah renkte iki kat rimel sürerek çekici bir havaya bürünebilirsiniz. Siyah rimeller, her sezonda gizemli duruşların gözdesi… Açık renkli bir far da yüzünüzü aydınlatmak için ideal bir ürün olacaktır. Yeşil ya da mavi tonlarında bir far sürerek gözlerinize derin bir anlam katabilirsiniz.

Yaz aylarında özellikle alt kirpik diplerine çok fazla makyaj uygulamamaya dikkat edin. Makyajda akma olursa alt kirpiklerde birikme yapacağı için yoğun ve kötü bir görüntüye neden olacaktır.

Özellikle yaz makyajında gözleri ya da sadece dudakları vurgulamak gerekiyor. O yüzden öncelikle hangisine yoğunlaşacağınıza karar verin. Her ikisine vurgu yapmak makyajınızı olduğun fazla gösterecek, abartılı duracaktır. Yaz aylarında hoş bir bronz ten ile birlikte sadeliğin ön planda olduğunu unutmayın!

Gündüzleri pastel tonları ile doğallık kazanabilir, geceleri bir eğlenceye katılırken de turkuaz mavi ya da mor renklerin ışıltısından yararlanabilirsiniz. Yorucu bir gün geçirdiyseniz hemen hafif dokunuşlarla uygulayacağınız şeftali ya da pembe allıkla, yüz hatlarınızı belirginleştirip tazelik kazanabilirsiniz. Dudaklarımla göz alıcı olmak istiyorum diyenlerdenseniz, turuncu ruj modasına uyabilirsiniz. Kullanacağınız rujun, dudaklarınızı besleyen özellikte olmasına özen gösterin. Dudaklarınızın orta kısmına hafif bir parlatıcı uyguladığınızda, daha dolgun bir görünüm kazanacaktır. Şeffaf ve simli dudak parlatıcılarının, ışığı yansıtarak dolgun hissi yaratan kıvılcımlarına bayılacaksınız.

Dudak parlatıcısı kullanmak istemeyenler de önce açık sonra koyu renkte ruju birer kat uygulayarak dudaklarını dolgun gösterebilirler.

Birbiriyle uyumlu renkler dışında farklı bir imaj yaratmak için zıt renklerin cazibesinden yararlanabilirsiniz. Örneğin mavi ve kahverengi far ile kaşlara doğru gölge yaparak dikkat çekici gözler yaratabilirsiniz. Sınırları zorlamaktan çekinmeyin, yeter ki doğru ve ölçülü bir uygulama yapın!

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>