Yaz Hamileleği

yaz hamileliği

Özellikle hamileliğin 2. yarısı yaz aylarına denk gelen anne adayları, gerekli önlemleri alırlarsa rahat bir süreç geçirebilirler.

Ödem Sorunu İçin
Mutlaka dinlenin: Hamilelikte ödem adı verilen şişmeler, önemli bir sorun. Ayak şişmelerini azaltmak için akşamları ve mümkünse öğleden sonraları 30-60dk uzanılmalı. Uyurken ayaklar yüksekte tutulmalı.

Geçmiyorsa doktora: Ayak şişmeleri hemen düzelmez sabah kalktığında kaybolur. Ancak dinlenmekle kaybolmayan ve gittikçe artan ödem durumunda doktora başvurulmalı.

Rahat ayakkabı giyin: Rahat sıkmayan ayakkabı giymeli, mümkünse normal ayakkabı ölçüsünden bir numara büyüğü tercih edilmeli.

Yürüyüş iyi gelir: Haftada 2-3 kez sıcak olmayan saatlerde yürünmesi de ödemin azaltılması açısından önemli.

Yüzükleri çıkarın: Parmaklardaki sıkı yüzükler çıkarılmalı. Bazen ellerde şişme olduğunda yüzüklerin kesilerek çıkarılması gerekebiliyor.

Dar elbiseye veda: Sıkı, bele oturan elbiseler giyilmemeli. Açık renkli, hafif ve ısı geçirgenliği olanlar tercih edilmeli.

Tuzu azaltın: Tuzun diyetten azaltılması şişmeler için faydalı olabilir ancak tamamen kaldırılmamalı.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>