Yaz Aylarının En Yararlı İçeceği: Ayran

sağlıklı yaşam için ayran

Yetkililer yaz sıcaklarında en faydalı içeceğin ayran olduğunu belirtti.Günlük sıvı ihtiyacı yaklaşık 3 litre olmakla birlikte bireylerin yaşı, fiziksel aktivitesi, cinsiyeti ve ortamın ısısından etkilendiğini söylendi.
Vücut sıvı oranı yaşa göre değişmekle birlikte yaklaşık yüzde 60-70’i sıvı olan insan vücudun bir günde ortalama solunum yoluyla, idrarla, terle ve dışkı ile 2.5 litre sıvı kaybettiğine dikkati çeken yetkililer, kaybedilen sıvı günlük tükettiğimiz su, karpuz, kavun gibi su oranı yüksek olan meyve gibi besinler ve süt, ayran, çay, meyve suyu gibi diğer içeceklerle dengede tutulması gerektiğini belirttiler. Günümüzde giderek artan sağlıklı beslenme bilinci ile birlikte besinlerin sağlık üzerine fonksiyonel özellikleri ve hastalıklardan koruyucu etkileri ön plana çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü sağlıklı bir yaşam için sebze meyve gibi ürünlerden daha sık faydalanılmasını önerdi.
Ayran’ın yaz aylarında en mükemmel ve yararlı bir sıvı içecek olduğunu vurgulayan yetkililer, şu uyarılarda bulundu:
“Sıvı ihtiyacımızı karşılayacağımız diğer içecekler ise geleneksel besinlerimizde biri olan yoğurttan yapılan ayrandır. Yoğurt ve ayran probiyotik içerir. Yoğurt yapımında kullanılan bakteri bağırsaklarımızdaki florayı değiştirerek sağlığımız için yararlı etkileri oluşturur. Bu etkiler bağışıklık sisteminin güçlenmesi, K, biyotin, B12, niasin vb vitaminler, zararlı maddelerin (toksinler) kan dolaşımına geçmesinin engellenmesi, besin alerjilerinin, ishalin ve kabızlığın tedavisi ve bazı kanser türlerinin önlemesidir. Bu nedenle yaz aylarında, sağlığa yararlı etkileri nedeniyle de ayranın, sıcakla terle kaybettiğimiz potasyum gibi bazı mineralleri yerine koymak için meyve suları yeterli ve dengeli beslenme profili içinde uygun miktarlarda tüketilmelidir.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>