Yaş ve Cinsellik

yaş ve cinsellik

Hayatımızda cinsellik en önemli bir yer tutar. Yaş ise cinselliğin vazgeçilmez bir unsurudur.Bu dönemleri ilkbahar,yaz ,sonbahar ve kış gibi düşünebilirsiniz

Mesela; İlkbahar ayını 20 li yaşlara benzetirsek her şeyin yeni öğrenilmeye başlandığı ,yeni heyecanlar ve deneyimler bu yüzden 20 li yaşlar cinselliğin doruk noktasıdır. Gençliğin vermiş olduğu bir heyecan adeta sizi sarar.Ne üşürsünüz ne de yanarsanız tıpkı ilk bahar gibi.
Fakat buna rağmen eğer cinsel anlamda bir rahatlığınız yoksa vajinismus problemi ile karşıya karşıya kalabilirsiniz.

Gelelim 30 lu yaşlara ; kadınlar cinsel uyarılma ,çekicilik deneyim açısından emin olun ki altın çağını yaşıyorlar.Cinsel yaşam çok hareketli bazen çocuk dolayısıyla sekteye uğramış gibi gözükse de bunlar emin olun ki geçicidir.

Eğer doğum yapmışsanız ve emzirmeye başlamışsanız  prolaktin hormonunun yüksek olması kadınlarda isteksizliğe yol açar. Fakat emzirme bitmesi ile beraber hormonlar düzene girecek ve tekrar cinsellikte doruğa çıkacaksınız. Bu cinsellik tıpkı yaz gibi sizi adeta yakacak.Altın çağınızı yaşayın.

Kadınlar 40 lı yaşlara gelince biraz orgazm sıklığında azalma yaşasalar da psikolojik olarak rahatladıkları için ve daha olgun bir dönem yaşadıklarından dolayı olayı zihinlerinde bitirirler. Erkeklerde aslında 40 lı yaşlarda ilk uyarılma, boşalma, orgazm sonrası yeniden uyarılmayı daha iyi kontrol etmeye başlarlar. Fakat onlarda daha çok panik hakimdir. Eğer hipertansiyonunuz varsa,sigara alkol kullanıyorsanız bunlarda cinsel yaşamanızı olumsuz yönde etkileyecektir.Bu dönem de sizin için bir bahardır ama sonbahardır. Son baharın keyfini çıkartın ve bol bol sevişin.

50 lili yaşlar ve sonrası artık menepoz dönemi başlamış ve östrojen hormonu azaldığı için vajinal mukozaları inceler ve vajinal ıslanmalarda azalma görülür.Memelerde dikleşme azalır,daha seyrek orgazm yaşanır yaşansa bile uzun sürmez. Kadınlar erkeklere oranla daha fazla zevk alırlar ama bu diğer yaşlara oranla çok azdır.Ayrıca düzenli cinsel aktivite sürdüren erkekler yaşlanmanın getirmiş olduğu olumsuzluklardan daha az etkilenirler.

Yapılan araştırmalarda  da 70 li yaşlara gelindiğinde  ise erkeklerin yarısının kadınların ise % 2o sinin cinselliğe yatkın olduğu tespit edildi.

Sonuç olarak 50 lili ve 70 li yaşlara gelmeden yani kışa girmeden ,hazırlığınızı yapın. Cinselliğin tadını çıkarın.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>