YANLIŞ SÜTYEN KULLANDIĞIMI NASIL ANLARIM?

Sütyen sadece göğüslerimizin uçlarını gizlemek için değil, aynı zamanda onları sarkmadan korumak, biraz daha büyük veya küçük gösterebilmek, sırt ve bel problemlerine karşı önlem almak amacıyla da kullanılan faydalı bir iç giyim ürünü. Zira sütyen kullanmayan kadınların çok daha kısa sürede sarkmalar ile karşılaşmaları mümkün ve bunun yanında meme şeklinin korunması için de sütyenler büyük bir önem arzediyorlar. Ancak bütün gün giydiğimiz bu iç çamaşırı, bazen bizim için yeterince uygun olmayabiliyor. Yanlış sütyen kullandığımı nasıl anlarım diyen kadınlar için sütyene dair bir kaç temel maddeyi sıralamaya karar verdik.

Öncelikle, sütyenin size uygun olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, arkadaki bandın konumu. Bu bant ne havada durmalıdır ne de parmağınızın girmeyeceği şekilde sıkı olmalıdır. Parmağınızı soktuğunuzda bandın arkasından geçmeli ancak herhangi bir boşluk bulunmamalı. Bundan daha sıkı veya gevşek bir sütyenin bedeninize göre olmadığı söylenebilir. Bunun yanında sütyenimizin kenarlarından et ve yağ dokuları da fışkırmamalı, sütyen tam olarak sarması gereken yerleri uygun bir şekilde sarmalı.

Sütyenin metalinin batması da onun yanlış bir seçim olduğunun en büyük kanıtı. Zira bu metal göğsünüz üzerinde baskı yaratmamalı ancak havada da durmamalı. Tam olarak memelerinize oturan ancak sıkmayan bir sütyen bu konuda başarılı olacaktır. Ölçülerinizi bilip de ona göre bir sütyen alırsanız bu sorunla karşılaşma ihtimaliniz neredeyse yok.

Sırttan geçen askılar da doğru sütyen seçimi konusunda büyük bir işaret. Askılar yerinde durmuyor ve düşüp duruyorsa, yahut sırtınızda iz bırakacak kadar sıkı duruyorlarsa, sütyeniniz bedeninize uygun değil demektir. Zira göğüsleri yerlerinde tutan şeyler bu askıların onları yukarı çekmesi ancak fazla yukarı çektiğinde sıkıştırma yaparken, bol kaldığında da göğüsler ile sütyen arasında boşluk kalacaktır.

Tabii ki sıra geldi en önemli değerlendirme kriterine: rahatlık. Eğer sütyeninizi taktıktan sonra daha günün ortasında keşke onu çıkartabilsem demeye başladıysanız ve sütyeniniz size inanılmaz bir rahatsızlık veriyorsa, onun pek doğru bir seçim olmadığı aşikar. Özellikle sert yapılı sütyenlerle rahat edemeyenler, dantelli olan ince sütyenlere göz atmadan geçmemeliler. Bilhassa sıcak yaz aylarında daha ince sütyenlerin daha etkili oldukları bir gerçek.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>