Yalancı Şok Diyet

Mevsim değişikliklerinde, özellikle yaza girerken tüm yıl aldığı kiloları bir anda vermek isteyen ve şok diyete başvuran birçok kadın, hemen kilo verdiği için mutlu oluyor. Ancak bilinçsiz yapılan şok diyet sonucunda ölüme bile yol açabilecek ciddi sağlık problemleri oluşuyor.

Tek tip beslenme, bunun yanında aşırı derece sıvı tüketmek ile birlikte uzun saatler aç kalmak da şok diyete başvuranların hatalı yöntemleri oluyor.

Düzensiz beslenme, vücut dengesini alt üst ediyor, anoreksiya denilen hastalık ile birlikte aşırı ve istenmeyen oranda bir zayıflama da oluşabiliyor. Sonuç olarak başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar görülmeye başlıyor.

Sağlıklı yaşam konusunda her bireyin kendi ihtiyacı olan vitamin ve proteinleri, kalsiyum, karbonhidrat gibi gereksinimlerini mutlaka karşılamaları gerekir. Bu nedenle bilinçsizce yapılan şok diyetler, vücudun günlük ihtiyacı olan besinleri karşılamadığı gibi vücut direncini düşürüyor.

Kısa süre içerisinde kilo vermek isteyen kişilerin çok az yemek yemesi ya da hiç yememesi, besin değeri çok düşük yiyeceklerle öğün atlamaları ölüme yol açabilecek rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Aynı zamanda mide hastalıkları da meydana gelir.

Şok diyetin zararları günümüzde sıkça rastlanan vakalar ile de ortaya çıkmıştır. Ani su kaybı ile tansiyon düşüklüğü, halsizlik ve baş dönmesi gibi sorunlar oluşmaktadır.

Sürekli kilo alıp verme nedeniyle vücutta kalan fazla kilo da şeker hastalığı riskini artırmaktadır.

Şok diyetler nedeniyle oluşan kansızlık da saçların hızla dökülmesine neden olacaktır.

Vücut yağ dengesinin bozulmasına sebep olan şok diyetler, yüksek kolesterol ile de karşılaşmanıza neden olur.

Şok diyetlerde özellikle çok fazla sıvı alımı, özellikle aşırı su tüketimi nedeniyle su zehirlenmesi oluşabilir. Bu da bilinç kaybı ortaya çıkarabilir.

Kalp ritimlerinde problem oluşan kişilerde baş dönmesi, göz kararması, çarpıntı gibi etkiler görülür.

Kısa sürede kilo verilmek istendiğinde zayıflama ilaçlarına da sıkça yönelen kişiler, bu ilaçların yan etkileri nedeniyle ölüme kadar gidebilecek sonuçlar yaşayabiliyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>