Yağlı Cilt İçin Bakım Sırları

Yağlı cilde özel bakım gerekir. Sivilce, yağ bezesi, siyah nokta gibi problemlerin sıkça görüldüğü yağlı ciltlerde, yüz yıkamadan hemen sonra bile yağlanma ve parlama olur.

Yağlı ciltlerin bakımında birinci kural, cildin derinlemesine temizlenmesidir. Temizleyici özel içerikte olmalı, salisilik asit içeren temizleyici ürünler kullanılmalıdır.

Yağı azaltılmış temizleyiciler, yağlı cildin makyaj kalıntılarından ve kirden arınması için tercih edilmelidir.

Yaz aylarında çok kullanılan güneş koruma kremlerinin yağsız olanları ile cildinizde yağ üretimini yavaşlatabilirsiniz. Yağsız güneş kremleri kış aylarında da yağlı ciltlere ince bir tabaka halinde uygulanabilecek ürünlerdir.

Fondöten yağ üretimini artırarak gözeneklerin tıkanmasına da neden olacağı için yağlı ciltlerde fondöten kullanmamaya özen gösterin. Zaten yağlanma olacağı için ciltte fondöten ve makyaj akma yapacaktır.

Makyaj yaparken silikon bazlı nemlendirici ve üzerine yağsız bir yüz pudrası tercih ederseniz, yağı emen pudra sayesinde cildiniz daha mat görünecek ve makyajınız daha kalıcı olacaktır.

İçeriğinde A vitamini yüksek olan havuç, ıspanak gibi besinler tüketerek, cildinizde yağ üretiminin yavaşlamasını sağlayabilirsiniz. Alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklar ve baharatlı yemekler ise fazla terlemeye neden olduğu için yağlı cilde sahip kişilerin uzak durması gerekir.

Haftada 1 peeling yapmak, yağlı cilt için en iyi bakım yöntemlerinden biridir. Siyah nokta ve kirin arındırılmasına yardımcı olur. Ayrıca kil maskesi uygulamak da yağ üretimini yavaşlatarak, gözeneklerin sıkışmasını sağlar.

Yağlı cilt bakımının son aşamasında, mutlaka yağ üretimini yavaşlatıp cildi besleyen su bazlı bir nemlendirici sürmek gerekir.

Salisilik asit veya glikolik asit içeren, serum şeklinde gece kremleri de gözenekleri küçültücü etkisinin yanı sıra ciltte yağ dengesini sağlar.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>