Vitamin Deposu Meyvelerin Faydaları

Doğal antioksidan olarak ilaçlardan daha etkili olan meyvelerin saymakla bitmez. Meyveleri kalın doğrayarak vitaminleri kaybolmadan tüketmek gerekir.

Yemekten hemen sonra meyve yemek, özellikle diyet yapanların işini zorlaştıracak. Çünkü yemekten sonra yenen meyve de kilo yapar. O yüzden aç karnına ya da yemekten 1-2 saat önce meyve yemek hem sindirimi kolaylaştırır hem de meyveden alınacak vitaminlerden daha fazla yararlanmanızı sağlayacak.

Meyvelerin hepsi çok güzel tatlarıyla birlikte birçok hastalığa iyi gelen özellikler taşır. Özellikle kas ve kemik dokularının güçlenmesi için faydalı olan meyveler, diş etlerinin sağlıklı olmasına da yardımcı olur.

Vücudun gelişimi, kansızlığa karşı vücut direncinin artırılması, gözlerin iyi görmesi, iç hastalıkların önüne geçilmesi ve daha birçok faydası olan meyvelerden üçünü sizler için seçtik.

Kiraz

Düşük kalorideki kiraz, A ve C vitamini barındırdığı için kilo vermek isteyenlere özellikle tavsiye edilen meyvelerden biridir. Diyetisyenler tarafından önemli bir besin olarak görülen kiraz, diş çürümesini önlemede faydalıdır. Ancak daha tatlı olan koyu renkli kirazın tüketilmesi pek de önerilmiyor. Kirazın kendisi kadar sapı da faydalıdır ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Vücudun su dengesini sağlayan bu meyve, kolesterolü de düşürmesi nedeniyle çok seviliyor. İçerdiği vitaminler sayesinde hücreleri aktif hale getirerek, sinirleri de güçlendiriyor.

Kemik gelişimine katkısı nedeniyle büyümeyi destekliyor, demir vitamini ile sağlıklı saç ve deri için etkili oluyor, böylece cildin genç kalmasını da sağlıyor. Cilt problemleriyle savaşırken de size eşsiz bir yardımı olacak kirazın… Yüzde oluşan sivilcelerin giderilmesini de sağlıyor.

Vücuttaki zehri temizleyen, güçlü bir ağrı kesici olarak kullanılan kiraz, kan şekerinin düşürülmesinde yardımcı oluyor. Sigara içenlerin çok işine yarayan bir özelliği de nikotinin vücuttan atılması… Böbrek taşı ve kum oluşmasını önlüyor, hatta varsa dökmenizi sağlıyor. Safra kesesi taşının dökülmesi için de faydalı olan kiraz, kabızlığı gideriyor.

Karpuz

Doğada bulunan en önemli antioksidanlardan olan ve çeşitli kanser türlerine karşı etkili vitaminler içeren karpuz, yaz mevsiminde en çok tüketilen meyvelerden biri… Yağ ve kolesterol içermeyen karpuzun kalorisi de düşük olduğundan yaz diyetlerinde vazgeçilmez besinlerden biri… Lif içermesi nedeniyle mideyi tok tutuyor, toksinleri temizlemesinin yanı sıra sıvı ihtiyacını da karşılıyor.

Karpuzun her yeri vitamin deposu. İktidarsızlığa iyi gelen ve karpuzun kabuğunda bulanan çinko, böbreği de temizliyor. Karpuz çekirdekleri de böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı oluyor. Ayrıca kan basıncını düşürüyor. Bağırsak hareketlerini düzenlediği için bağırsak kanserini önlemede faydalı oluyor.

Çeşitli hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren ve kalp krizi riskini azaltan karpuz, kemik gelişimine de yardımcı oluyor, vücuda zindelik kazandırıyor.  Karpuzun iyi geldiği diğer hastalıklar; astım, damar tıkanıklığı, diyabet, kolon kanseri ve kireçlenmedir.

Elma

İçerdiği A, B, C, E vitaminleri ile doğal bir temizleyici olan elma, sağlık ve güzellik açısından her zaman önerilen bir meyvedir. Doktor, diyetisyen, güzellik uzmanı gibi alanında deneyimli kişilerin önem verdiği ve hastalarına tavsiye ettiği bu meyve, oldukça faydalıdır. Cildi korur ve genç kalmasını sağlar.

Yorgunluğu alır, uykusuzluğa iyi gelir. Nefes darlığı olanlarda rahatlama sağlar. Baş ağrısına iyi geldiği gibi ağızdaki kötü kokuları temizler. Sindirim sistemini düzenlediği için kabızlığı da önler ya da giderir, böbrekleri temizler. Kanı temizleyip, kan şekeri seviyesini normal değerlerde tutar. Kalp hastalıklarına, romatizma ve gut hastalığına iyi geldiği gibi yüksek tansiyonu da düşürür. Kolesterolü düşüren elma aynı zamanda gribe karşı da bağışıklık sistemini güçlendirir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>