Varikosel Nedir?

varikosel nedir

Varikosel hastalığı yumurtalıkların toplar damarlarında meydana gelen bir varis yani damar genişlemesidir. Genellikle sol tarafta görülür ancak bazen çift taraflı yada sağ taraflı olabilir. Sağ taraflı varikoselin nedeni genellikle batında(karın) içindeki başka hastalıklarla alakalıdır.

Hastalar 3 ana şikayet ile doktora başvurur.

1-)Kısırlık

2-)Ağrı

3-)Şişlik veya görüntü bozukluğu.

Genellikle 20-30 yaşlar arasındaki bekar erkeklerde görülür.Torba (skrotum)derisinde kıvrımlı varisleşme damarlar görülür.Çoğu vakada hiç bir yakınma olmaz.

Hastalık genellikle pleksus pompiniformisis (ersuyu kordonu toplar damar ağı) ön grubuna yerleşir.

Varikosel tanısı kolay konabilen bir hastalıktır.Hata ayakta dururken torbası elle yoklanması sırasında yumuşak kıvamda esnek ve ağrısız toplar damar paketleri ele gelir.Hasta yatınca bu belirtiler azalır yada kaybolur.Torbaya ağrı, ağırlıkhissi haraketlerde zorlanma gibi işlevsel belirtilerde eşlik edebilir. Hastalığın gidişi değişkenlik gösterebilir.

Yakınma ne olursa olsun tedavi cerrahi operasyonla yapılır. İlaç tedavisi geçici ağrılar için bir çözüm yoludur.Ameliyat yaklaşık yarım 1 saat sürer aynı gün evine dönebilir hasta spor için bir kaç hafta beklenmesi gerekir.

VARİKOSEL VE KISIRLIK

Erkek kısırlığının en kolay ve en iyi tedavi edilebilen hastalığıdır. Diğer nedenlerle oluşan bozukluklar geri dönüşümsüzdür.Varikosel tedaviye yanıt veren bir hastalıktır.Toplumdaki erkeklerin %15 inde kısırlık sorunu olan erkeklerin %40 civarında varikosel mevcuttur.

Sonradan ortaya çıkan kısırlıkta ise her 5 erkekten 4 ünde varikosel görülür.Bu hastalar ilk çocularından sonra çocuk sahibi olamazlar.

Torbadaki ısı vucut ısısından 2-3 derce daha düşüktür yumurtalıklar etrafındaki kan göllenmesi sperm üretimini olumsuz etkiler.

Varikosel genelde;

1-)Saunaları kullananlar

2-)Çok sıcak duş alanlarda

3-)Yüksek ateş

4-)Genel olarak çok sıkı pantolon giyinmesi

5-)Çevresel faktörler

6-)Mesleğe bağlı olarak gerçekleşir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>