Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları

Doymamış yağ asitleri bakımından zengin ve doğal yağlardan biri olduğu için üzüm çekirdeği yağının faydaları saymakla bitmez.

Üzüm çekirdeği yağının yanma derecesi yaklaşık 250 derecedir. Bu nedenle kızartma gibi yüksek derece ısıda yapılan yemeklerde zeytin yağının yerine tercih edilebilir.

Cilt kırışıklıklarını gidererek yaşlanma etkilerini geciktiren anti aging bitkisel bir yağdır.

Üzüm çekirdeği yağını düzenli olarak tüketmek, kalp-damar hastalıklarından sizi korumaya yardımcı olur.

Üzüm çekirdeği yağının sağlıkta etkileri oldukça fazladır. İçerisindeki E vitamini ve omega 6 sayesinde LDL Kolesterol ve Trigliserit seviyesini düşürür. Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı gibi, tümörlerin büyümesini durdurmaya yardım eder.

Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olan ve üzüm çekirdeğinden elde edilen yağ, aynı zamanda her çeşit kanser riskini azaltır. Şeker hastalığı tedavisinde de üzüm çekirdeği yağından yararlanılır.

Üzüm çekirdeği yağının saç dökülmesini önleyici etkisi olduğu gibi güneş koruma ürünlerinde de kullanılır. Masaj yağı olarak da bakım ve güzellik sektöründe yararlıdır. Eklem ağrılarını gidermek için de masaj yağı olarak kullanılması, ne kadar faydalı bir yağ olduğunu kanıtlamaktadır.

Yemek pişirme esnasında az kullanılabilen üzüm çekirdeği yağında kalori oranı, 1 yemek kaşığı için 120 kcal’dir. Bu oran fazla görünmesin, çünkü az miktarda kullanılarak, kilosuna dikkat etmek isteyen bayanlar, yemeklerde diğer yağlara göre tercih edebilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>