Uyku Hormonunun Sırrı Çözüldü

uyku hormonu

Beyinde derin uykuyu sağlayan melatonin hormonunun reseptörü bulundu.

Kanada McGill Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, derin uykuyu sağlayan reseptörü (MT2) bulmayı başardılar.

Beyinde MT1 ve MT2 reseptörlerini “keşfeden” bilimadamları, bu reseptörlerin uyku düzeninde zıt rollerinin olduğunu belirledi.
Araştırmaya katılanlardan Gabriella Gobbi, derin uykuyu artıran MT2 reseptörünün rolünün belirlenmesinin ilerde uyuyamama hastalığının tedavisine çare olabileceğini belirtti.

Bu keşfin, her iki reseptörü etkinleştiren reçetesiz satılan melatonin ilaçlarının hafif hipnoz etkisine de açıklık getirdiği vurgulandı.
Bu keşif sayesinde bilimadamları özellikle bu reseptörü etkinleştiren ve derin uyku evrelerini artıran yeni bir molekül (UCM 765) de geliştirdi. Bu molekülün uyuyamama hastalığının geleneksel tedavilerinin aksine uykunun “yapısını” bozmadan derin uykuyu artırdığı ifade edildi.

Araştırmanın sonuçları “The Journal of Neuroscience” dergisinde yayımlandı.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>