Uyku Bozukluğu Şekeri Tetikliyor

uyku bozukluğu şekeri tetikliyor

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, biyolojik saatin düzenlenmesinde kilit rol oynayan MT2 geni ile tip 2 diyabet arasında bağlantı olduğunu ortaya çıktı.

Işık azaldığında beyindeki salgı bezi epifiz tarafından üretilen melatonin hormonunun alıcısını inceledi ve bu hormonun gece biyolojik saati koruma rolü üstlendiğini belirtti.

7 bin 600 şeker hastası ve sağlıklı kişilerin katıldığı araştırmaya göre, önce bu genin dizilimini araştırdı. Pankreas ve beyinde bulunan melatonin alıcısının yapısını değiştiren nadir rastlanan 40 mutasyon belirlendi. Mutasyonlara sahip kişilerin melatonine duyarsız hale geldiği ve şeker hastalığına yakalanma riskinin diğerlerinden neredeyse 7 kat fazla olduğu vurgulandı.

“Nature Genetics” dergisinde yayımlanan araştırmanın yeni ilaçların bulunması veya hastalığın önlenmesine ışık tutabileceği belirtildi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>