Türkiye’de Kadınların Hızla Yükseldiği Alanlar

Türkiye'de Kadınların Yükselişi

Türkiye’de Kadınların Yükselişi

Son zamanlarda şöyle bir araştırma yapıldı, kadınlar hangi sektörde ve şirkette hızla yükseliyor. Araştırmada Türkiye ‘de 40 farklı sektörün içinde 250 şirket ele alındı. Araştırma da çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Türkiye ‘nin önde gelen holdingleri arasında kadınların yönetici olarak konumu sadece yüzde 20 ‘ lerde kalıyor. Sektörler bazında da incelediğinde 40 sektör içinde kadın yöneticiliği 25. sırada yer alıyor.

Reklamcılık en kadınsı sektör:  Kadınlara en çok şans tanıyan sektör yüzde 58.28 oranında reklam sektörü . Reklam sektörü kadınların en çok faaliyet gösterdiği alan.

Finans sektöründe de kadınlar hızla yükseliyor ,finansta kadın yönetici oranı gayet yüksek, Peki kadınlar neden finans sektöründe hızla yükseliyor? Çünkü kadınlar erkeklere göre risk alma konusunda daha muhafazakar ve daha ihtiyatlı davranıyorlar . Bu da kadının daha az riskli yatırım araçlarına yönelik çalıştığını gösterir.

İnternet sektöründe  de kadınlar revaçta , kadınlar bu konuda ise çok avantajlı, kadının analatik bir kafa yapısı var ve beyinleri ise bilgisayara çok yatkın bu yüzden internet sektörü kadınlar hakim olabileceği bir sektör olması ile önemli .

Kamu ve otomotiv alanında ise geride kalıyor : yönetici olarak kadınlar yüzde 27.51 oranında kalıyor.

En genç sektör bilişim ev internet bu sektör son zamanlarda çok revaçta, kadınlar bu konuda daha dikkatli ve titiz davranırlarsa yükselebilirler.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>