Türk Kahvesinin Faydaları

40 yıl hatırı var diyerek içmeye başladığımız, enfes kokusu ve geleneksel tadıyla ikramlarımızın en asil içeceği Türk kahvesinin, yeterli miktarda tüketildiğinde birçok faydası var. Türk kahvesinin faydalarını sizler için yazdık.

Aslında Türk kahvesinin insanlar üzerindeki etkisi sürekli araştırmalara konu oluyor. Kişilerin, özellikle de ilerleyen yaşlarda düşünme potansiyeli azaldığı için buna önlem niteliğinde kahvenin faydası oluyor, düşünme potansiyeli kahve içmeyenlere oranla içen kişilerde daha yüksek oluyor.

Diş problemlerine ilişkin araştırmalar da gösteriyor ki kahve içenlerde daha daha az diş çürüğü oluşuyor.

Kolon kanseri, kalın bağırsak kanseri, safra kesesinde taş riskini azaltıyor. İçeriğindeki antioksidanlar nedeniyle kanser hücrelerinin çoğalmasını engelliyor. Günde iki fincan Türk kahvesi içmek bu hastalıklardaki risk oranını düşürürken, içerisinde bulunan kafein maddesi, uyuşukluğu gideriyor, zihinsel aktiviteyi güçlendiriyor. Sinir sistemini uyarıp, aynı zamanda uyanık kalmayı da sağlıyor. Türk kahvesi organizmada değişikliklere neden olarak kişiye enerji veriyor.

Migren için aynı şeyi söyleyemesek de kahve baş ağrılarına iyi geliyor, dinlendirici etkisiyle kişiyi rahatlatıyor.

Özellikle de öğrenim gören çocukların konsantrasyonunda olumlu etki sağlayarak hafızalarını güçlendirir ve sabah saatlerinde uyanık, dinç kalmalarına, derslerinde başarıya katkı sağlıyor.

Kahvenin, karaciğerde oluşan siroz ve benzeri hastalıklarda, kişinin rahatsızlıktan daha az şikayet etmesine yol açtığı da bulgular arasındadır.

Vücuda daha fazla hareket kazandıran kahvenin selülit yapmadığı, aksine selülite karşı vücudu koruduğu, yağ yakmaya da yardımcı olduğu, araştırma sonuçları arasındadır.

Kilo almayı ve mide ekşimelerini önlemek için şekersiz kahve içilebilir. Yemeklerden sonra içildiğinde sindirime yardımcı olduğu gibi, günlük hayatınızda kahve içmek alkol sorunundan ve depresyondan biraz olsun uzaklaşmanıza yardımcı olabilir.

Kolesterolü düşürücü, kalp rahatsızlıklarını azaltıcı ve göğüs kanserini azaltıcı etkileri yanında kahve, nefesi de açıyor. Kahve bağırsakların çalışmasını düzenlediği gibi pankreas kanserini de azaltıyor.

Tüm faydalarına rağmen her şeyde olduğu gibi kahveyi çok fazla tüketmek ve aşırıya kaçmak da zararlı olabilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>