Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Teknolojinin sunduğu olanaklar ve tıbbi gelişmeler sayesinde, bebek sahibi olmak isteyen çiftler için tüp bebek tedavisi bir umut oldu. Kadından alınan yumurtaların ve erkekten alınan spermlerin laboratuvar ortamında birleştirilerek, neticede oluşan embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi sayesinde gebelik oluşturulması süreci, tüb bebek tedavisidir.

Tüp bebek yöntemi ile doğal yoldan oluşan gebelik arasında fark yoktur. Bu nedenle bebek sahibi olamayan çiftlerin tüp bebek tedavisi olmaları önerilir.

Tüp bebek yönteminin kimlere uygulanabileceğini anlatan yazımızı bebek sahibi olmak isteyen ve bu konuyu merak eden herkes için hazırladık. Mutlu bir aile olmak için geç kalmadan tüp bebek tedavisine siz de başvurun.

Kadınlarda rahim içinde oluşan yapışkanlıklar ya da yumurtalık kanallarının tıkalı olduğu durumlarda doğal yoldan bebek sahibi olması mümkün olmamaktadır. Bunun yanında cerrahi işlem sonucu yumurtalıkların hasar görmesi de gebeliğe engel teşkil etmektedir.

Şeker hastalığı nedeniyle kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle, gebelik için gerekli yumurtlama olmasına rağmen hamile kalınamıyorsa, bu durumda da tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır.

Vücutta sadece rahim içerisinde yer alan, her ay gebeliğe ev sahipliği yapacak şekilde hazırlanan ve gebelik olmadığı zaman, yeterli hormon desteğinden yoksun kalması nedeniyle menstruasyon kanaması halinde dökülen özel hücre tabakasının, rahim dışında başka bir alanda olması durumunda da bebek sahibi olabilmek için tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Erkekler açısından da bebek sahibi olmaya engel durumlar söz konusudur. Sperm miktarı ve kalitesi, bebek sahibi olmak için yeterli orana sahip değilse, bu durumda tüp bebek tedavisi yararlı olacaktır.

Erkeğin kısırlığı halinde, tüp bebek tedavisine erken başlamak, tedavinin başarılı sonuçlanması için bir şans olarak görülebilir. Ayrıca mikroenjeksiyon tekniği de erkek kısırlığını ortadan kaldırmak konusunda başarı sağlamaktadır.

Hiç sperm olmaması durumunda ise yine mikroenjeksiyon yöntemi ile testisten sperm elde edilerek tüp bebek tedavisi gerçekleştirilebilir.

Kısırlık ile ilgili olarak çiftlerde herhangi bir bulguya rastlanmadığı halde gebelik gerçekleşmediyse, tüp bebek tedavisi akılcı çözümlerden biri olacaktır.

Evlilikten itibaren bir yıl düzenli cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çiftin bebeği olmuyorsa, doktora başvurulmalıdır. Tüm uğraşlara rağmen bebek sahibi olunamadığı durumda geç kalınmadan tüp bebek tedavisi denenmelidir. 35 yaşından sonra kadınlarda doğurganlığın azalması nedeniyle hala bebek sahibi olamamış kadınlar için de tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olmada etkili yöntemlerden biridir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>