Topuk Dikeni ve ESWT Tedavisi

Topuk Dikeni ve ESWT Tedavisi

Topuk Dikeni ve ESWT Tedavisi

TOPUK DİKENİ NEDİR?
Sabah yataktan kalktığınızda veya uzun süre oturduktan sonraki ilk birkaç adımınızda, ayak topuğunuz altında şiddetli ağrı ile batma hissediyorsanız sizde de topuk dikeni var olabilir. Topuk dikeni yada bilimsel adı ile Kalkaneal Spur; Topuğumuzda oluşan, yere basınca iğne batması şeklinde ağrı ve buna bağlı olarak yürüyememe gibi şikayetleri olan bir iskelet hastalığıdır.

TOPUK DİKENİ NEDEN OLUR?
Kilo problemleri, ayak taban bozuklukları, uzun süre ayakta kalma, uygunsuz ayakkabılar ve bazı spor dallarındaki zorlayıcı aktiviteler ve bazı romatizmal hastalıklar hazırlayıcı faktör oluştururlar. Hasta genellikle sabah kalkınca ilk adımda şiddetli topuk ağrısından yakınır. Daha sonra kısmen hafifleyen ağrı, uzun süre yürüme veya ayakta kalma ile tekrar artabilir. Bu gibi şikayetlerde vakit geçirmeden bir uzmana başvurup erken dönemde gereken tedaviyi yaptırmanız gerekir.

TOPUK DİKENİ NASIL OLUŞUR?
Ayak taban kasının topuğa yapışma yerinde gerilme, zorlanma nedeniyle zamanla minik yırtık ve zedelenmeler oluşur. Daha sonra oluşan doku şişliği ve sertleşmesi, yerini kemiğimsi bir yapıya bırakır. Bu da röntgen filminde topuk altında bir diken gibi görünür. Ağrının sebebi dokuda meydana gelen zedelenme, ödem ve tenosinovittir. Oluşan kireçlenme, vücudun zedelenmeye karşı verdiği bir reaksiyondur.

ESWT TEDAVİSİ SONRASI İYİLEŞME SAĞLANIR MI?
ESWT tedavisinin en önemli artılarından biri de topuk ağrısını %80-90 oranında geçirmesidir. ESWT tedavisi hastalığın nedenlerine yönelik tedavi olup kalıcı iyileşme sağlamaktadır. Bu yöntem rahatsızlığın olduğu bölgede kanlanmayı arttırarak, vücudun kendi iyileştirici mekanizmalarının devreye girmesin sağlamaktadır. Tedaviye ne kadar erken başlanırsa o denli iyi sonuç alınır.

ESWT NASIL ETKİLİ OLUR?
Topukta oluşan kireçlenmenin ağrı yapan sivri ucunun ortadan kalkmasını, ödemin iyileşmesi ve kanlanmanın arttırılması ile kendi kendine iyileşmenin sağlanmasıdır. Ayrıca hasar gören tendon ve dokuların rejenerasyonunu sağlayarak iyileşmeyi oluşturur.

ESWT KAÇ SEANS UYGULANIR?
Genellikle 3-6 seans arası uygulama yapılmaktadır.
TOPUK DİKENİNDE KESİN ÇÖZÜM = ESWT Ankara
Yüksek enerjili ses dalgalarıyla başta topuk dikeni ve tenisçi dirseği olmak üzere tedavisi zor bu gibi hastalıklarda cerrahi olmaksızın, anestezisiz, ilaçsız ve kısa sürede yüzde 80-90 oranında kalıcı iyileşme sağlanan günümüzde uygulanan en son teknolojik yöntemdir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>