Tırnak Bakımı

Kadınların ciltlerine, saçlarına uyguladıkları bakım kadar tırnaklarına uyguladıkları bakımda önemlidir. Çünkü tırnaklarda saç ve cilt gibi bakım desteğine ihtiyaç duyar ve göz önündedir. Hiç bir kadın kısalı uzunlu, ojelerinin yarısı silinmiş, bakımsız ve çirkin tırnaklar istemez. Evde uygulanabilecek basit işlemlerle sizde harika tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Bunun için ilk yapılması gereken ellerin ılık su içinde bir süre bekletilmesidir. Ilık su elleri ve tırnakları yumuşatacağı gibi daha kolay törpü yapmanızı sağlar. Törpü ile tırnağın üzerindeki deriyi hafifçe geriye doğru itmek gerekir. Bu işlemden sonra itilen etler makas yardımıyla kesilmelidir. Fakat makas çok derin kullanılmamalıdır. Daha sonra tırnklarınızı istediğiniz uzunlukta kesip törpüleyin. Tırnaklarınız kısa ise küt törpüleyebilirsiniz.

Son aşama oje sürmektir. Seçeceğiniz güzel bir renk ellerinizin estetik görünümünü tamamlayacaktır. Genellikle kırmızı, pembe, beyaz renkleri tercih edilir fakat daha farklı bir renkle de tırnaklarınızı güzel gösterebilirsiniz.

Ellerinizin her gün yeterli miktarda neme ihtiyacı vardır. Nem elleri besleyeceği gibi tırnaklarınızın katmanlara ayrılmasını ve kenarındaki etlerin soyulmasını engeller. Çok sık aseton kullanmak ise tırnaklarınıza zarar verebilir. Asetonun tırnakları kurutucu etkisi vardır.

Aldığınız besinlerde tırnaklarınız için önem taşır. Tırnaklar keratin yönünden zengin olduğu için eksikliğinde çok kolay kırılabilir. A ve C vitamini tırnaklar için önemlidir. Çinko eksikliği ise tırnaklarınızda beyaz lekeler oluşmasına neden olabilir. Bol bol havuç yemek de tırnaklara iyi gelir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>