Ter Kokusunu Önleme

Ter Kokusunu Önleme

1. Kişisel Temizlik
Ter kokusunun şiddeti sizin ter bezlerinizin ne kadar çalıştığı ve cilt üzerinde ne kadar bakteri biriktiği ile ilgilidir. Ter kokusu ağır olan insanlar diğerlerine göre özellikle koltukaltı bölgesinde 2-3 kat daha fazla bakteri taşırlar. Ter kokusuna karşı alınabilecek en iyi önlem başta koltuk altları olmak üzere çok terleyen bölgelerden bu bakterileri düzenli olarak yıkayarak temizlemektir.
2. Kıyafetlerin Temizliği
Kıyafetlerinizin içine sızan ter ters bir zamanda orada olduğunu size hatırlatabilir. Hatta kuruduktan sonra uzun süre aynı yerde kalırsa giysilerinize zarar verebilir. Çok terliyorsanız her gün temiz tişört ya da gömlek giymek, yanınızda yedek kıyafetler bulundurmak işinize yarayacaktır. Ayaklarınız terliyorsa pudra ve bir kaç çift çorabı çantanıza atın.
3. Deodorant
Bazı deodorantlar sizin cilt türünüze uygun olmayabilir ve ne kadar sıkarsanız sıkın ter kokusunu engellemeniz mümkün olmaz. Kendiniz için en iyi deodorantı bulana kadar farklı markalar deneyin. İyi deodorantlar ter kokusuna neden olan bakterileri öldürür ve kokuyu maskeler.
4. Terlemeyi Önleyiciler (Antiperspirant)
Ter kokusu terlemeyle başladığı için teri azaltmak iyi bir çözüm olabilir. Ancak terlemek vücut için gerekli olduğundan bunu fazla abartmamak gerek. Antiperspirant deodorantlar kullanarak başlayabilirsiniz. Ayrıca bir cilt doktoruna danışarak koltukaltı bölgesinde terlemeyi azaltacak kremler alabilirsiniz.
5. Anti Bakteriyel Sabunlar
Ter önleyicilerden ve deodorantlardan istediğiniz sonucu elde edemiyorsanız ve bunlar koltukaltınızda tahrişe yol açıyorsa özel anti bakteriyel sabunlar kullanabilirsiniz. Hassas ciltler için bir diğer çözüm ise talk pudrası ve karbonattır.
6. Beslenmenizi Kontrol Edin
Bol baharatlı, acı yemekler terlemeyi dolayısıyla ter kokusunu arttırabilir. Bu tip yemekler dışında sarımsak, soğan ve alkol fazla ter üretimine neden olur.
7. Stresi ve Siniri Azaltın
Kızgınlık, kaygı, heyecan ve stres ter üretiminin artmasına neden olur. Bu gibi duygu durumlarına karşı kendinizi rahatlatma tekniklerini öğrenin. Örneğin nefes egzersizlerini kullanabilirsiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>