Suda Doğum

Su hayat kaynağı olmanın dışında uzun yıllardır kullanılan bir tedavi aracıdır. Günümüzde tedavinin yanı sıra anne adaylarının doğum için tercih ettiği alternatif bir yöntemin parçası olmuştur.

Suda doğum ilk olarak 1803 yılında Fransa’da tesadüfen gerçekleşmiştir fakat son dönemlerde popülerlik kazanmıştır. Suyun kas gevşetici, ağrı giderici ve rahatlatıcı etkisinden dolayı doğumun kolay geçeceğine inanılmaktadır. Ilık su annenin kaslarını gevşetip kan akımını artırıcı etki yaparak ağrıyı azaltır ve anne rahat bir doğum geçirir. Doğum gerilimi en aza iner. Fakat suda doğumun riskleride azımsanamayacak kadar çoktur. Annenin suya karışan idrarı, dışkısı ve kanı bebeğin mikrop kapmasına neden olabilir. Annenin enfeksiyon kapması, bebeğin su yutmasıda söz konusu olan risklerdendir. Solunum yönünden bakıldığında ise bebek için hiçbir tehlike yoktur. Kısacası su altında doğum sadece anne adayları için avantajlıdır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>