Soğuk Duşun Faydaları

Soğuk Duşun Faydaları-1

Soğuk Duşun 10 Faydası

Her ne kadar zor da olsa soğuk suyu altına her duştan sonra girmek gerekiyor. Ilık veya sıcak su vücudun sakinleşip gevşemesini sağlarken soğuk su vücudu uyarıyor ve gerilmesini sağlıyor.
Günümüzde birçok ülke hala geleneksel olarak soğuk suyla duş alıyor ve tedavi yöntemi olarak kullanılıyor. Birçok haber kanalında ülkemize yabancı ülkelerden gelen turistler buz gibi suya dalıp dini inançlarını yapmaya çalışıyorlar hem de sağlık için faydalı olduğunu söylüyorlar. Rusya’dan gelen kızlar mayo ve bikinileriyle karın üzerine yatıyorlar buz tutmuş göle giriyorlar.

Siz de sağlık için buzlu suya girmeseniz de duştan çıkmadan önce soğuk suyla 1 dakika kadar ıslanın…
İşte soğuk duş yapmanın 10 faydası:

1. Bağışıklığı Güçlendirir
Soğuk su nezle, grip ve diğer enfeksiyonların oluşumunu engelleyici bir  koruma kalkanı görevi yapıyor.
sunuyor. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ta yapılan bir araştırmada haftada 3 defa 14 derecedeki suyla 6 hafta (1,5 ay) boyunca duş almaları istenmiş. Araştırmanın sonucundaysa kişilerde monosit ve lenfosit akyuvarlarında artış saptanmış.

2. Kan Dolaşımını Düzenler

Düzgün ve sağlıklı çalışan vücut organları için yeterli kan dolaşımının sağlanması gerekmektedir. Kanın yeterli şekilde ulaşmaması birçok sağlık probleminin başlangıcı olarak sayılabiliyor. Vücutta hızlı kan pompalanması oldukça önemlidir. Bunu koşarak, yüzerek hatta korktuğumuzda da sağlayabiliriz. Kalp hızlı çalıştığında daha fazla kan pompalar. Vücudu ayrıca soğuk suyla uyararak da kan akışının hızlanmasında yardımcı olabilirsiniz.
İyi Bir kan dolaşımı yüksek tansiyonu önler ve kan damarlarını güçlendirir.

3. Vücut Isısını Düzenler
Soğuk duş sayesinde vücudunuzdaki onarım sistemleri aktif hale gelir. Kronik olarak soğuk el ve ayaklardan şikayetçiyseniz veya çok terliyorsanız, soğuk duş yapmayı deneyebilirsiniz.

4. Metabolizmayı Hızlandırır ve Kilo Verdirir
Vücutta 2 tip yağ hücresi bulunur. Bunlardan biri kahverengi yağ hücresi diğer ise beyaz yağ hücresidir. Kahverengi yağ hücreleri, beyaz yağ hücrelerinin aksine enerji üretiminde kullanılır. Soğuk su ile etkileşime geçen kahverengi yağ hücrelerinin üretilmesini sağlar. Bu hücreler glikoz yakarak, daha fazla ısı enerjisi üretmeye çalışırlar.  Yani soğuk su vücudu soğutur ve vücudun normal dengesi olan 37 dereceye ulaşması için daha fazla çalışması yani enerji harcaması sağlanır. Çok enerji harcanırsa kalori yakılır ve  kilo vermenize yardımcı olur.

5. Depresyonu Azaltır
Virginia Common Wealth Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada soğuk su beyinde bulunan mavi noktaların uyarılmasını sağlıyor. Bu da depresyonu önlemeye yarayan noradrenalin üretimini sağlıyor.

6. Lenf Sistemini Kuvvetlendirir
Lenf sistemi: atık maddeleri vücuttan dışarı atarak hastalıklarla savaşır. Bu zararlı maddelerin atılması ise  lenf sıvısı ile sağlanır. Lenf sıvısı kasların kasılmasıyla harekete geçer. Soğuk su ise kasların kasılmasını sağlar ve dolayısıyla daha iyi performans gösterir.

7. Nefesi Derinleştirir
Soğuk suyun altına girdiğinizde herkesin öncelikle nefes alışı değişir.Soğuk su ciğerleri açarak daha fazla oksijen almasını sağlar. İnsan kendini daha dinç ve dinamik hisseder.

8. Cilde ve Saça Sağlık Kazandırır
Sıcak su ciltteki yağı alır ve kurumasına neden olur. Soğuk su ise ciltteki yağı alıp götürmez ve parlaklık verir. Diğer yandan soğuk su saçı daha parlak, cildi daha sağlıklı yapar. Soğuk su gözenekleri daralttığı için sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca detoksifikasyona katkıda bulunarak, toksin ve atık maddelerin ciltten atılmasını sağlar. Böylece cilt daha temiz ve genç görünür.

9. Enerji Katar
Eski zamanlarda  samuray savaşçıları sabah kalktıklarında başını soğuk suya soktukları söylenir. Aslında bunu yapmalarının diğer bir amacı da arınma ritüelinden kaynaklanıyordu. Ruhlarının bu şekilde temizlendiklerine inanıyor ve güne bu şekilde başlıyorlardı.

10. Hormon Üretimini Yükseltir
Soğuk su kılcal damarları uyardığı gibi  hormon bezlerinin çalışmasını da  artırarak,  hormon salgılanmasını artırır. Bebek sahibi olmak isteyen çifter için oldukça yararlıdır. Çünkü sperm sayısı ve verimliliği ısı arttıkça düşer

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>