Sivilce – Akne

Sivilce, deride oluşan yağların yüzeye çıkmak için kullandığı kanalın tıkanmasıyla oluşan bir cilt problemidir. Genellikle ergenlik döneminde yoğunlaşan sivilcelere, deri üzerinde bulunan bakterilerin kanallardan içeri girerek iltihap yapmaları neden olmaktadır. Akne diyerekte isimlendirebileceğimiz sivilceler genetik olarak veya cildin iyi temizlenmemesine bağlı olarak ortaya çıkar.

11-20 yaş arasındaki çoğu insan akne sorunu yaşayabilir. Dermatologdan yardım alınması aknelere çözüm getirebilir. 20 li yaşlarda geçmeye başlayan akne bazı durumlarda 30 lu yaşlara kadar kendini gösterebilir. Ergenlik döneminde ortaya çıkmasının nedeni ise vücüdun o dönemde daha çok yağ üretmesi ve hormonların değişmesidir. Yağ bezlerini en çok etkileyen hormon androjendir. Erkekllik hormonu olan androjen kadınlarda da az miktarda bulunur. Akne en çok yüz ve boyun kısmında oluşur. Çene, sırt, kollar ve bacaklarda da görülebilir.

Artan androjen hormonu, adet dönemlerindeki vücut değişiklikleri akneyi tetiklemektedir. Yağ bezlerinde üretilen sebumun, cilt bakterileri ve ölü hücrelerle birleşmesi de sivilceye neden olmaktadır. Ergenlik dönemindeki hücrelerin sık dökülmeye meyilli olması ve bu dökülen hücrelerin birleşip cilt yüzeyinde yapışması cilt üzerindeki bakteriler içinde üreme ortamı oluşturmaktadır.

Üstteki ölü hücrelerden cildi arındırmak ve cilt temizliğine önem vermek sivilcelerden kurtulmak için yardımcı olacaktır. Ayrıca meyve sebzelerin taze alınıp tüketilmesi, sigaradan uzak durmak, düzenli egzersiz yapmakta akne tedavisi için gereklidir.

Akneler dermatolog yardımıyla güvenli bir şekilde yok edilebilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>