Sıvı Tüketimi Taş Oluşumunu Yüzde 80 Azaltıyor

böbrek taşı için su

Günlük içilen 2 litre su vücuttaki taş oluşumunu yüzde 80 azaltıyor.
Böbrek taşının kadınlara oranla erkeklerde daha çok sıklıkta bulunduğu belirtildi. Yetkililer kurak ve sıcak bölgelerde yaşayan insanlarda böbrek taşının daha etkin olduğunu ve diyetinde taş oluşumuna sebep olacağını belirttiler.
Vücutta taş oluşumunu önleyen en önemli faktörün kişinin yeterli düzeyde sıvı alması olduğu, erişkin bireylerin günde en az 2 litre sıvı alması gerektiğinin altı önemle çizildi. Bu sıvıdan kastımız sadece su anlamındadır. Sadece sıvı alınması bile taş oluşumunu yüzde 80 oranında azaltabilmektedir.
Düzenli egzersiz yapmanın, taş oluşumunu önlemede ve vücuttaki taşın düşürülmesine büyük faydası olacağını belirten uzmanlar, Egzersiz yaparak taşın böbreklerden ya da idrar yoluyla kolaylıkla atılacağını belirttiler. Günde yarım saat orta derecede tempolu yürüyüşler yapmak taş oluşumunu, hatta oluşan taşın kolay atılmasını sağlamada çok önemlidir. Bunun için ayrı bir yer veya ekipmana ihtiyaç yok. Yapmamız gereken tek şey haftada en azından 3 gün yarım saatimizi orta derecede yürüyüş yaparak egzersize ayırmak. Böylece taş oluşumunu ya da oluşan taşın vücuttan atımını sağlamış oluruz.’
Oluşan taşların yaklaşık yüzde 80’inin kalsiyum taşlarından oluştuğunu belirterek, 5-6 milimetre çapındaki taşların idrar yolundan rahatlıkla vücut dışına atılabileceğini dile getirildi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>