Sindirim Sistemi Hastalıkları

Sindirim sisteminin zarar görmesi özellikle çocukluk döneminde çok sık yaşanan; hatalı beslenmenin, ilaçların ve bunun gibi birçok faktörün neden olduğu sorundur. Sindirim sistemi hastalıklarının başlıca belirtileri şunlardır:

İshal, karın ağrısı, gaz, bulantı ve kusma, midede yanma hissi, kabızlık, yutma güçlüğü, iştahsızlık ve nefes kokması. Bu belirtilerden şikayetçi olan hasta hemen doktora başvurmalıdır.

Sindirim sistemi hastalıklar ise:

Basur: Makat bölgesindeki damarların genişlemesiyle oluşur.

Gastrit: Mideyi koruyan mukozanın iltihaplanmasıdır. Acılı ve yağlı gıdalar, alkollü içecekler, stres ve sigara gastriti tetiklemektedir.

Dizanteri: Genellikle karaciğerde apseye neden olan bir hastalıktır. Bazı bakterileerin kalın bağırsağa yerleşerek burada iltihaba neden olması dizanteriye davetiye çıkarır.

Ülser: Midenin iç duvarında oluşan iltihap ve yaralardır. İyi tedavi edilmeyen gastrit tetikleyebilir. Alkol tüketimi, stres, aşırı çay ve kahve içimi, sindirimi zor yiyeceklerin fazla tüketilmesi, uzun süre ilaç kullanımı, sigara tüketimi, kalp hastalıkları, karaciğer yetmezliği ülsere neden olabilir.

Kolera: Bağırsak enfeksiyonu ile oluşan bir hastalıktır. Şiddetli ishal ve ağrıya neden olur.

Tifo: Kirli içme suları ve pis gıdalardan bulaşan bir hastalıktır. Baş ağrısı ve yüksek ateşle başlayan hastalık kilo kaybı, burun kanaması gibi belirtilerle devam eder.

Reflü: Mide asidinin yemek borusuna kaçışıdır. Ağza acı suyun gelişi geğirtiye sebep olur.

Stres, asitli içecekler, sigara ve alkol tüm sistemleri olumsuz etkilemekte ve bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Daha sağlıklı bir yaşam için bu etkenlerden uzak durulmalıdır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>