Silikon Zararlı mı?

‘Plastic and Reconstructive Surgery’ (Plastik ve Onarıcı Cerrahlık) isimli bilim ve araştırma dergisinde yayımlanan bir makaleye göre silikon protez kullanan kadınlarla kullanmayan kadınların süt ve kanlarındaki silikon oranı farkı önemsenemeyecek kadar düşüktür.
Silikonun vücut sıvılarındaki miktarını ölçmenin olası olmadğından dolayı araştırma silikonun sentetik olmayan hali olan silika üzerinden yapılmıştır. Silika insan vücüdu için vazgeçilemez bir maddedir. Saç, kemik, tırnak, diş minesinde bulunur. Birçok meyve ve sebzenin, pirinç ürünleri ve biranın içinde de önemli bir miktarda silika bulunmaktadır.
Silikon protezli kadınların sütlerindeki silika miktarı(55,45) kullanmayanlara(51,05) göre yaklaşık %8 daha fazladır.
Silikon protezli kadınların kanlarındaki silika miktarı(79,29) kullanmayalara(103,76) göre yaklaşık %22 daha azdır.
Ayrıca araştırmaya göre 5 değişik süt markasının kutu sütlerindeki silika miktarı da 708,94 olarak tespit edilmiştir. 26 mama markasının ürünlerindeki silika oranları ortalaması da 4402,5 olarak tespit edilmiştir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>