Şifalı Bitki:Demirdikeni

Dünyanın birçok yerinde doğal olarak yetişir. Bir yıl ömrü olan, çiçekli bir bitkidir. Genellikle bahçelerde yabani bir ot bilinmektedir. Hindistan ve Afrika’da bol miktarda yetişmektedir.

Toprak üzerinde yatık olarak bulunur. Yaprakları birleşik, 10-16 yaprakçığı olup, çiçekleri küçük ve açık sarı renklidir. Meyveleri 10 mm kadar çapında ve boynuz şeklinde sivri uçlara sahiptir.

Kullanım amacı bazı kültürel farklılıklar gösterse de yıllardır Hindistan’da kuvvet verici (tonik), cinsel foksiyonların düzenlenmesi, özellikle kadınlarda yumurtlama, erkeklerde iktidarsızlık vb. sorunlara iyi gelir. Yakın zamanda zindelik ve canlılık artırıcı özellikleri sporcu, atlet ve vücut yapıcıların dikkatlerine sunulmuştu.

Demirdikeni ayrıca değişik kültürlerde bağışıklık sistemini güçlendirilmesi için de kullanılır.

Yapılan araştırmalara göre; demirdikeni vücudumuzda özellikle karaciğerimiz tarafından belirli hormonlar üretmek için kullanılan temel yağ asitlerini (EFA) emilimini kolaylaştırmaktadır. Demirdikeni, bağımsız , çalışmalarda testesteron seviyesini yükseltmek normal seviyesini korumak ve kas gelişimini desteklemek için önerilir. Bezlerin (kadınlarda yumurtalık, erkeklerde er bezleri) fonksiyonlarını kontrol ederler. Demirdikeni bu iki hormonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Demirdikeninin bu faydalı etkilerinden yararlanabilmek için düzenli olarak 30-60 günlük bir kullanım süresi önerilmektedir.

  • Fiziksel, zihinsel, duygusal dinçlik ve kuvvet verici,
  • Erkeklerde testesteron artırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucu,
  • Erkek menopozu (antropoz) semptomlarını azaltıcı,
  • Erkeklerde sperm sayısı, miktarı ve hareketliliğinin artırılması,
  • Cinsel fonksiyonları düzenleyici,
  • Kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı yardımcı olur.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>