Selülit

Derinin altında yağ dokusunda normalin dışında bir oluşum nedeni ile deride anormal bir görüntü oluşturan tedavi edilebilir bir hastalıktır selülit.
Selülitin en büyük nedeni dengesiz beslenmektir. Bok yağlı, şekerli ve tuzlu besinler tüketmek sonucunda oluşmaktadır. Bu besinler deri altı yağ dokusunda fazla yağ ve su birikimine ve vücudun toksinlerden temizlenmesine engel olarak derinin kötü görünmesine neden olmaktadırlar.
Selülitten korunmanın ve kurtulmanın en etkili yolu beslenmeye özen göstermektir. Yukarıda saydığımız hayvansal yağ, tuz ve şekerden kaçınmak gerekir. Fast food tarzı yememeli bol miktarda meyve, sebze, tahıl ürünleri ile bol miktarda potasyum içeren turunçgiller, havuç, şalgam, fasülye ve patates tüketmek yararlı olur.

Selülit için yapılan kremler ile bakım yapılmalıdır. Ayrıca kafein almakta yararlı olacaktır çünkü kafein yağ ayrıştıran enzimleri tetikler ve lenf dolaşımını açar. Potasyum, demir ve kalsiyum gibi inorganik maddelerde dokulardaki su oranını dengelediğinden hem su miktarını  hemde atık oranını azaltır.
Vücut duruşu da selülitte etkilidir. Kambur durmak, yanlış oturuşta selüliti tetikler. Yanlış duruşlar ve hareketler kan ve lenf dolaşımını kötü etkiler ve madde dolaşımını engeller. Bu yüzden spor ve duruş egzersizleri yapmak gerektirmektedir.
Masajda faydalı olacaktır çünkü damarları ve lenf dolaşımını hızlandırarak madde taşınmasını kolaylaştıracak ve atıkların daha hızlanmasını sağlayacaktır.
Bunların yanı sıra da doktor gözetimide tıbbi tedavi yöntemleride selülitten kesin kurtuluş sağlaycaktır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>