Selülit Tedavisi Mümkün Bir Hastalıktır

Selülit ciltte portakalal kabuğununkine benzer bir görünüm oluşmasıdır. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla yaygındır. Bunun sebebinin erkek vücudundaki kasların oranının fazla olmasıdır. Kadınların ciltlerinin alt kısmında bulunan yağların fazlalığı bu rahatsızlığın daha sık görünmesine sebep olur.

Selülit tedavisi mümkün bir hastalıktır. Kendi imkanlarınız dahilinde evinizde ve çevrenizde yapacağınız özel diyet ve sporlar ile özellikle sporlar sayesinde selülitten kurtulabilirsiniz.

Selülitin tamamen kilolar sebebi ile oluşması şeklinde yanlış bir kanı vardır. Bu doğru değildir. Zayıf insanlarda da görülebilir.

Damar yetmezliği, hormonal bozukluklar, kalıtsal etkiler, karaciğer bozukluğu, kabızlık, sindirim bozuklukları ve doğum kontrol hapı kullanımı gibi sebepler selülite sebep olabilir.

Selülitten kurtulmak için kendi imkanlarınız dahilinde yapabileceğiniz şeyler vardır. Bunları bu yazıda sayacağız.

– Kilonuzu uygun bir seviyede tutunuz. Metabolizmanıza göre kalori hesabınızı yapın. Ortalama bir insan için 1500 – 2000 kalori yeterli olacaktır.

– Spor yapın. Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet binme gibi sporlar yapın.

– Saunaya gidin. Arada sırada masaj yaptırın. Bu şekilde kan dolaşımınızı hızlandırın.

– Vücudunuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri alın. A ve E vitaminleri ile magnezyum içeren besinleri almaya özen gösterin.

– Tuz, şeker, un, sigara, alkol, kahve ve çaydan uzak durmaya çalışın.

– Vücuttan fazla suyun atılması için faydalı yiyecekler tüketin. Turp, çilek, maydonez ve pilav tüketin.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>