Şeker Hastalığı ve Tedavisi

Şeker Hastalığı

Şeker Hastalığı

ŞEKER HASTALIĞI ve DİYABET

Şeker hastalığı (diabet memellitus), karbonhidrat metabolizması bozukluğu sonucu kanda şekerin artması ve idrarla atılması şeklinde belirti veren bir hastalıktır. Ailevi (ırsi) olarak geçtiği saptanmıştır. Bunula beraber şişmanlık , yaşlılı, gebelik, bazı enfeksiyonlar ve ilaçlar şeker hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştırı.

Hastalığın belirtisi kanda glikozun artması, idrarda glikozun bulunması, çok idrara çıkmak, çok su içmek ve çok yemek yemek şeklinde özetlenebilir. Çoğu kimsede hastalık gizli bir şekilde bulunur. İdrar ve kanlarda şeker seviyesi normal olan bu kimselerde hastalık ancak şeker yükleme testi ile ortaya çıkartılabilir.

Yaraların geç kapanması, sık sık tekrarlayan çıbanlar, üreme organlarında kaşıntı, geceleri gelen bacak krampları, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma şeker hastalığının erken beliritlerindendir. Tüm bunlar diabetin damarlara olan etkileri sonucu meydana gelir.
Kanda şekerin ve keton cisimlerin artması, diabet komasına sebep olmaktadır.

Diabet Komasında;
Kan basıncı (tansiyon) düşer.
Nabız süratli fakat zayıf olarak atar.
Solunum derinleşir.
Bulantı, kusma, karında ağrı, uyuklama.
Ağızda aseton kokusu vardır.
Deri kurudur.
Böbreklerde şeker hastalığının kolayca etkilenen organlar arasındadır. Böbreğe kan götüren ince damarlardaki tıkanmalar, giderek böbrek fonksiyon bozukluğuna neden olur. Böbreklerde bozukluğun başladığını erkenden fark etmek önemlidir.
Şeker hastalığı en başta damar sistemini bozar. Bu nedenle kalp-damar sistemi için risk oluşturacak diğer etkenlerinde uzaklaştırılmasında fayda vardır. Sigara bu sistem için bilinen en önemli olumsuz etkenlerden biridir. Damar duvarını besleyen ince damarcıklarında spazmlar yaparak, damarlardaki kanı hızlandırdığı gibi kanın oksijen taşıma kapasitesinide düşürerek dokuların beslenmesini olumsuz yönde etkiler.

Bu nedenle bırakılması gereken çok kötü bir alışkanlıktır.  Stres diğer bir risk faktörüdür. Mümkün olduğunca kaçınmak gerekmektedir. Şeker hastalarına yardım etmek ve hastalığı erken teşhis etmek için kurulmuş Türk Diabetler Cemiyeti oldukça yararlı çalışmalar yapmaktadır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>