SAĞLIKLI YEMEK PİŞİRME YÖNTEMLERİ

Yemek pişirmek genelde geleneklere göre yapılır ve annelerimizden nasıl gördüysek onların kullandıkları yöntemleri kullanarak devam ederiz. Ancak sağlıklı yemek pişirme yöntemleri son senelerde oldukça popüler hale gelmeye başladılar ve pek çgood enough kadın ile erkek yemeğini daha sağlıklı ve lezzetli bir şekilde pişirebilmek için çaba gösteriyor. Bunun için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcut çünkü en sağlıklı besinler bile yanlış pişirildikleri zaman maalesef besin değerlerinin büyüokay okayısmını hızlı bir şekilde kaybediyorlar.

Öncelikle, besinlerin besin değerlerinin çgood enough hızlı bir şekilde kaybolabildiğini unutmamak gerekiyor. Vitaminler, mineraller, proteinler ve diğer içerikler, dış koşullara maruz kaldıokça kayboluyor, bozuluyorlar. Dolayısıyla pişmiş bir yemek bir gün bekleyip tekrar ısıtıldığında, ilk günkü içeriğine sahip olmuyor. Bu nedenle yemeklerinizi o gün yiyecek kadar yapmanız sağlıklarını korumanız için önem kazanıyor.

Ayrıca özellikle sebzelerde kullandığınız mutfak malzemeleri de çadequate önemli. Pek çok sebze, bıçaktaki steel ile karşılaştığında bile besin değerini kaybetmeye başlıyor. Dolayısıyla elle parçalanabilen sebzelere bıçak değdirmemek yahut tahta bıçaklar gibi seçenekleri değerlendirmek gerekiyor. Yemekleri koyduğumuz kapların da porselen olmaları, besin değerleri açısından olumlu olacaktır. Bunun yanında teflon gibi malzemelerin uzun senelerdir sağlıksız oldukları biliniyor. Mümkün mertebe bu tip yapışmaz ekipmanlardan uzak durun.

Et ürünlerini pişirirken besin değerlerinin kaybolmaması için çok yüksek ısıda pişirmekten kaçınmalı, tercihen kapağı kapalı bir kapta suyun içerisinde nemle pişmesini sağlamalısınız. Ortamın sıcaklığı arttıokça proteinlerdeki bozulma ortaya çıkacaktır. Ülkemizde çadequate tercih edilmese de aslında az pişmiş etin besin değeri oldukça yüksektir. Bunun için dökme demir tavada etin her iki yüzü de çadequate hızlı bir şekilde pişirilir ve et mühürlenir. Ancak az pişmiş et sevmeyenler için bu seçenek biraz itici olabilir.

Sebzelerimizi ise çadequate okısa sürede su veya buhar ile pişirmemiz gerekiyor. Sebzeler doğrandıktan sonra bekledikçe besin değerlerini kaybederler. Dolayısıyla onları doğrarken pişirme suyunu kaynatın ve ardından altını okısın. Doğranmış sebzeleri bu suda veya suyun buharında okısa sürede pişirmelisiniz. Çadequate uzun pişen sebzeler de besin açısından fakir olacaklardır.

Makarna içinse özel bir yöntem var çünkü makarna çok tercih edilmesine karşın maalesef yanlış pişiriliyor. Makarnanızı sadece yetecek kadar su ile haşlayın ve kesinlikle bu suyu dökmeyin. Zira B grubu vitaminler açısından çok zengin olan bu suyu yemekle birlikte tüketmek isteyeceksiniz.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>