SAĞLIKLI BİR KAHVALTI NASIL OLMALI?

Kahvaltı, pek çgood enough kişinin es geçtiği veya çadequate geç yaptığı bir öğün ancak aslında günün en önemli öğünü ve kalktıktan sonra çgood enough fazla vakit kaybetmeden kahvaltı sofrasına oturmak gerekiyor. Zira kahvaltıyı öğlen saatlerine bırakmak, vücudumuzun güne çadequate daha geç başlamasına sebep oluyor ve bu durum maalesef enerjimizden çaldığı gibi okayötü bir beslenme alışkanlığı kazanmamız sonucunu doğuruyor. Sizler için sağlıklı bir kahvaltı nasıl olmalı sorusuna bir cevap verdik.

Öncelikle, kahvaltınızı yataktan kalktıktan sonra en geç bir saat içerisinde yapmanız gerekli. Zira kahvaltıyı geciktirdiğiniz sürece vücudunuz gün içerisinde regular metabolizma hızına yetişemeyecektir ve her zaman yavaş metabolizma modunda olacaktır. Bunun yanında mide de bütün gece aç kalmanın sonucunda asit dengesizlikleri yaşayacaktır ve mide-bağırsak problemlerine davetiye çıkaracaktır. Bu nedenle sabah kalkınca bir bardak ılık su içmeli, biraz vakit geçirdikten sonra hemen kahvaltıya geçiş yapmalısınız.

Sabah kahvaltısının en önemli 2 öğesi, proteinler ve liflerdir. Proteinler, vücudumuzun kendini tamir etmesi için gereklidirler ve bunun yanında ciddi anlamda tokluk hissi verirler. Dolayısıyla kahvaltıda bol karbonhidrat almak yerine biraz daha proteine ağırlık vermeli, süt ürünleri, yumurta gibi protein kaynaklarına bel bağlamalısınız. Lifleri ise özellikle yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmekler ve sebzelerden elde edebilirsiniz. Standart beyaz ekmek, poğaça, simit gibi besinler ise maalesef karbonhidrat bakımından zengin olduklarından enerji verirler ancak lifsiz oldukları için sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkide bulunur, ayrıca kilo alımına sebep olurlar.

Elbette kahvaltıda bir miktar yağın da bulunması gerekiyor. Bunun için salata hazırlayabilir, zeytinyağı ile güzel bir süsleme yapabilirsiniz. Zira yağın kilo aldırdığı düşünülse de aslında sindirim sistemi için gereklidir ve asıl kilo yapan şey ya sağlıksız yağlardır ya da aşırı karbonhidrat alımıdır. Dolayısıyla zeytinyağı gibi sağlıklı seçenekleri kesinlikle diyetinizden çıkartmayın. Tereyağı ise katı bir yağ olduğu için onu almaktan imtina edebilirsiniz.

Bir kahvaltıda aşağı yukarı iki yüz elli kalorilik enerji bulunmalıdır ve bunun altında maalesef vücudunuzun gerekli olan enerjiyi üretmesi mümkün olmaz. Kahvaltınızdan okısmak yerine öğlen ve akşam yemeklerinizden kısmak çgood enough daha doğru bir tercih olacaktır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>