Regl Döneminde Ağrılarla Baş Etmenin Yolları

Regl Döneminde Ağrılarla Baş Etmenin Yolları

Bazı kadınların regl dönemi hafif yorgunluklarla bazı kadınların ise şiddetli ağrılarla geçer ve çoğu zaman bununla nasıl baş edileceği bilinmez” diyen Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem İyibozkurt regl ağrısıyla baş etmeni yollarını açıkladı.

Uzman doktor yazılı açıklamasında kadınlara, “Ağrınızın başlayacağını hissettiğinizde uzanın, ağrı kesici alacaksanız hemen başlayın. Çünkü ağrı kesicilerin en etkili olduğu zaman ağrı başlarken aldığınız zamandır.Ağrı kesici olarak ibuprofen içeren ilaçlar ilk tercihtir. Her seferde 400-600mg ibuprofeni her 4-6 saatte bir alabilirsiniz. Naproksen içeren ağrı kesiciler de oldukça etkilidir.Karnın alt tarafını ovuşturmak ve bu bölgeye sıcak torba uygulamak oldukça etkili olabilir. Sıcak uygulaması kasların gevşemesine sebep olarak ağrıyı azaltabilir.Ilık bir duş aynı etkiyle ağrıyı azaltabilir” önerilerinde bulundu.

”Zencefil ve ahududu içeren çaylar ağrıyı kesiyor”

“Germe egzersizleri gibi hafif egzersizler, yürüyüş ve yoga gibi aktiviteler yararlı olabilir” önerisiyle açıklamasını sürdüren Cem İyibozkurt:

“Zencefil ve ahududu içeren içecekler ve çaylar ağrı kesici özellik gösterebilir. Bu dönemde bu tip içeceklerin tüketimi arttırılabilir.Kesin olarak gösterilmese de bazı çalışmalarda akupunkturun regl ağrılarına iyi gelebileceğini gösteren bazı çalışmalar yapıldı.Sigara ve alkol damarlarda daralma etkisi yaratacağından ağrıları arttırabilir.Yağ tüketimi az olan ve yeşillikten zengin beslenenlerde regl ağrılarının daha az olduğuna dair bilgiler var. Bu dönemde kan kaybı olduğu için demir içeren besinler de mutlaka daha fazla tüketilmelidir.Bu dönemde sosyalleşerek veya hobilere yönelerek ağrı algısı bir miktar yönetilebilir.Regl ağrıları fazlaysa ve diyet, beslenme değişiklikleri, ağrı kesiciler etkili olmuyorsa bir doktora mutlaka danışmak gerekiyor.Ağrılar anatomik bir problem olmadan da fazla oluyorsa doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınabilir. Bir doktora danışarak doğum kontrol haplarına başlamak ağrıyı tümden ortadan kaldırabilir.”

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>