Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri

Erken tanı ve tedavi yöntemleriyle düzelme ihtimali olan rahim ağzı, yani serviks kanserinde, belirtileri görülmese de önlem amaçlı tetkikleri içeren düzenli kontroller sayesinde hastalığın tespiti oldukça önemlidir.

Rahim ağzı kanseri, daha önce yaşanan, rahimde oluşan ve basit gibi görünen bazı hastalık aşamalarında ortaya çıkabilmekte ve belirtilerini pek fazla göstermemektedir. Bu dönemde erken tanı yapılması, hastalığın tedavi sürecini de olumlu etkileyecektir. Bu da kadın hastalıkları alanında yapılacak düzenli kontrollerle mümkün olacaktır.

Kadın sağlığı açısından cinsel organlarında yaşamaları muhtemel tüm kanser türlerinde olduğu gibi rahim ağzı kanserinde de en başta gelen belirti vajinal kanamadır. Bu nedenle özellikle cinsel ilişkiden sonra oluşan kanamaların, gerekli tetkikler yapılarak rahim ağzı kanserinden kaynaklanma ihtimali değerlendirilmelidir.

Kanlı bir akıntı ya da uzun süreli bir akıntı yaşanıyorsa, gerekli kontroller yapılarak bu akıntının da rahim, rahim ağzı, tüp ya da vajina kanseri belirtisi olup olmadığı tespit edilmelidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>