Rahim Ağzı Kanseri

rehim ağzı kanseri

Kadınlar arasında en sık görülen 2.kanser rahim ağzı kanseri. Dünyada 2 dakikada bir kadın bu kanserden.Kadınlar arasında çok ciddi bir tehlike oluşturan rahim kanserine karşı uzmanlar uyarıyor.

Human Papillomavirüs”ün (HPV) adı verilen  virüsten kaynaklanıyor. Bayanların hemen hepsinde bu virüs bulunmakta.Belirtisiz bir şekilde 20’li yaşlarda bayanların rahim ağzına yerleşebiliyor. Bu yüzden kadınlar rahim ağzı kanseri ,genital siğiller,ve korunma yöntemleri konusunda test yaptırmaları gerekiyor.

Rahim ağız kanserinden korunma yönteminin en güzel yolu önceden yaptırılacak testlerdir. Bu testlerden birisi de pap testleridir.Bu test serviks;(rahim ağzı) duvarındaki  anormal hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmeden saptar.

Bu anormal hücreler eğer saptanmazsa ,kansere dönüşebiliyor.Bu yüzden yol yakınken ve kanser hücrelerinizde ilerlemeden bir an önce testleri yaptırarak kansere karşı erken önlem alabilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dileğiyle…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>