Prostat ve Hastalıkları

Prostat

Prostat

Prostat erkete idrar kesesinin ağzında bulunan bir organ olup üretra denilen idrar yolunun ilk kısmını çepeçevre sarar. Prostat kısmen bez yasından, kısmende kaslardan oluşur.

HASTALIKLARI
A)
İLTİHAPLANMASI
Akut prostat hastalığında idrar etme isteği artmıştır ve idrar çok sancılıdır.Salgı bezinde cerahat kesesi oluşabilir. En küçük harekette ağrı vermeye başlar, üretraya doğru patlayabilir ya da etrafına yayılabilir. Antibiyotikler ve sıcak oturma banyoları faydalıdır.

B) PROSTAT BÜYÜMESİ
Prostatın en sık görülen bu hastalığı 50 yaşın üstündeki erkeklerde ortaya çıkar. Hastalığın gittikçe artan işeme güçlüğü ile fark edilir. bir başka belirtisi uykuda bile idrar isteğidir. Hastalık ilerleyince artık idrar yapılmaz hale gelir. Hastalık ilerledikçe idrar yaparken sancı olur. Tedavi için mutlaka bir hekime başvurulması gerekir.

C) PROSTAT KANSERİ
Prostat bazen adenom veya kanser şeklinde de büyüyebilir. Kanser Prostatta bazen bir şikayet ya da araz olmadan ilerler ve gelişir. Meydana gelen ilk belirti idrar zorluğu ve idrarda kan görülmesidir. Bu belirtiler kanserin kesin belirtisi değildir ama idrar düzensizlikleri çok tehlikeli durumlara yol açtığı için derhal bir üroloğa görünmelidir.

Prostat kanserinin geç bulgusuda leğen kemiklerinde ağn olmasıdır. Bu durum kanserin kemiklere atlamasından kaynaklanmaktadır. Erken teşhis çok önemlidir. Bu nedenle 50 yaşın üstündeki erkekler yılda bir prostat kontrolü yaptırmalıdırlar.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>