Pilates

Pilates, kampta çalışırken kendi spor tekniğini geliştiren Joseph Plates’in günümüze kadar uzanmış olan ve tüm vücut için kondisyon sağlayan yöntemidir. İngiltere de ortaya çıkan grip salgınından Plates’in kampındaki insanların etkilenmemesi bu tekniğin öne çıkmasını sağlamıştır.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates içsel karın kaslarının güçlendirilmesine dayanan ve vücut direncini artıran bir tekniktir. Karın ve sırt bölgeleri eşit miktarda güçlendirip sağlam ve düzgün bir iskelet oluşturulur. Aynı zamanda pilates metabolizmayı hızlandırmaktadır. Oturuş ve duruş bozuklukları, tekrarlanan hareketler, omurganın hatalı kullanılması kaslarda gerilmeye yol açmaktadır. Bununla birlikte yorgunluk ve streste kaslarda ağrılara neden olmaktadır. Bütün bu rahatsızlara ve duruş bozukluğuna karşın düzenli olarak tekrarlanan pilates hareketleri dayanıklılığı artırmaktadır.

Düz bir karına ve ince bir bele sahip olmak, doğru nefes alıp vermeyi öğrenmek, sağlam bir iskelete kavuşmak ve vücutta kasları bir bütün haline getirmek pilatesle mümkündür.

Pilates yaparken hareketlere konsantre olmak, hangi kasların çalıştığını anlamak gerekir. Hareket merkezi göbek, bel ve kalça çevresi olmalıdır. Hareketler eksiksiz olarak ve doğru nefes alıp verme tekniğiyle yerine getirilmelidir.

Birçok ünlününde merak saldığı pilates günümüzde popülerliğini hala devam ettirmektedir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>