Perine masajı Nedir ve Nasıl yapılır?

perineal masaj

Perine vajina ile anüs arasındaki boşluğa denir. Perine masajı da bu bölgeye yapılan masaja denir. Perine masajı o bölgeye 5-10 dakika kayganlaştırıcı bir madde ile (gliserin, badem yağı v.b) masaj yapılmasıdır.

Dikişli doğum öncesi perine masajı haftada 4 gün yapılır. Perine masajı kadının kendisi ayna yardımıyla yapabilir. Hastanın eşinin yapması da tercih edilebilir. Masaja gebeliğin 34 haftasından sonra başlayıp, doğuma kadar sürdürülür. Perine masajı yapmadan önce eller iyice yıkanmalı, anne adayı idrarını yaparak mesanesini boşaltmalıdır. Anne masajı kendi kendisine uygulayacaksa başparmağını kullanmalıdır. Hastanın eşi veya başkası (doğum ebesi) masajı uygulayacaksa işaret parmağını kullanmalıdır. Parmak vajina içerisine en fazla 3-4 cm kadar girebilir. Parmak sağa-sola salıncak gibi hareket ederek vajina alt duvarını ve perineyi gevşetmelidir. Bu esnada parmak sağa sola hareket ettirilirken hafifçe aşağıya anüse doğru bastırılır. İşlem sırasında hafif yanma ve ağrı olabilir. Doğum sırasında da perine masajı ebe veya doktor tarafından perinenin esneyerek bebeğin çıkışının kolaylaştırılması için uygulanmaktadır.

Bunun dışında elle yapılan masajın yerine geçebilecek balon sistemleri üretilmiştir. Elle yapılan masaja benzer şekilde küçük balon şişerek-küçülerek perine bölgesinin esnemesini sağlar.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>