PANCARIN FAYDALARI VE YARARLARI

kırmızı pancar ülkemizde pancar denilince akla ilk gelenler arasında ancak aslında onun da okırmızı olmayan farklı tipleri bulunuyor. Fakat yine de okayırmızı pancarın bizde yaygın olarak satıldığını düşününce, pancarın faydaları ve yararları konusunda okırmızı pancarı baz almak gerekiyor. Son senelerde giderek popüler hale gelen bu güzel köok sebzesi, yemeklerimize ve tatlılarımıza şimdiden ciddi anlamda dahil olmaya başladı. Dilerseniz ona dair elimizdeki bilgilere hemen geçiş yapalım.

Pancarın en dikkat çekici yanı, hem nutrition hem de mineraller açısından oldukça zengin olması, P, C, B ve A viraminleri bakımından çok zengin olan pancar, ayrıca kalsiyum, çinko, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor açısından inanılmaz derecede zengin. Sadece kendi kök kısmı değil, aynı zamanda yaprak ve sap okısımları da bu besinler bakımından ciddi bir potansiyel ihtiva ediyor. Dolayısıyla pancarın hem çocuklar hem de yetişkinler için iyi bir destek gıdası olduğu söylenebilir.

Bilinmesi gereken en önemli noktalardan birisi, okırmızı olan tüm sebze ve meyvelerin ciddi bir antioksidan kaynağı olduğu. Pancar da renginden dolayı tam olarak bu kategoriye giriyor ve vücudumuzdaki serbest radikallerden aldığımız zararı antioksidan yapısı sayesinde bertaraf edebiliyor. Özellikle kanserin hücrelerin oksidasyon sonucu aldığı zarardan kaynaklandığı biliniyor ve pancar bu etkilerin engellenmesi veya geciktirilmesi konusunda ciddi bir görev sahibi.

Sindirim sistemi ve midesinde problemler olanlar da kırmızı pancardan faydalanabilirler. Bol lifli yapısı sayesinde hem kabızlığa engel olmakta hem de bağırsakları çalıştırarak onların hazımsızlıokay sorunlarına çözüm olmakta. Mide ekşimesi ve gastrit gibi sorunları olanlar da pancarın anında bu soruna müdahale ettiğini göreceklerdir.

Kansızlıkla mücadelede ise meyve sularının içerisine karıştırılan pancar suyu kullanılabiliyor. Bunun yanında tansiyonu düzenleyen, kalp damar hastalıklarına karşı savaşan ve idrar yollarında bir söktürücü olarak kullanılabilen pancar suyu, pancarın kaynatılması sonucu elde ediliyor ve çeşitli içeceklerin içerisine katılarak rahatsızlıok duymadan tüketilebilir.

Ancak kırmızı pancarı pişirmek istediğinizde on beş dakikadan daha uzun süre onu kaynar suya maruz bırakmamalısınız. Çünkü kaynar su antioksidan içeriklerinin yok olmasına neden oluyor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>