Osteoporoz – Kemik erimesi

 

Osteoporoz nedir?

 

Osteoporoz diğer adıyla kemik erimesi ; birim hacme düşen kemik kütlesinin ve dokusunun azalması sonucu kemiklerin kolay kırılabilir hale gelmesine neden olan bir iskelet hastalığıdır.

 

Osteoporozun sebepleri nelerdir?

 

Osteoporozun birçok sebebi vardır. Başlıca sebebi ise insan vücudundaki kemik dengesinin bozulmasıdır. Vücutta bir taraftan yaşlı kemiklerin yıkımı yapılırken bir taraftan da yeni kemik oluşumu gerçekleştirilir. Bu dengede kemik yıkımının fazla olması sebebiyle vücutta kemik kaybı başlar. Bu dengesizliğe yol açan en önemli etken ise menopozdur. Menopoz sırasında hormonların değişimi sebebiyle kemik kaybı artar ve osteoporoz dediğimiz kemik erimesi ortaya çıkar.

Osteoporoz en çok; süt ve süt ürünlerini az tüketenler, ailesinde kemik erimesi olanlar, günlük hayatta fazla egzersiz yapmayanlar, sigara ve alkol tüketimi çok olanlar, kortizon vb. ilaçları uzun süre kullananlarda görülür.

 

Osteoporozun belirtileri nelerdir?

 

Günümüz şartlarında her üç kadından biri osteoporoz denilen bu hastalıktan şikayetçidir. Hastalık genellikle kemikler kırılmaya başlayınca ortaya çıkar ve kemiklerin güçsüzleşmesinden kırılmaya başlamasına kadar geçen sürede oldukça ilerlemiştir.

Osteoporoz; bel ve sırt ağrısı, sırtta kamburlaşma, boyda kısalma, kemiklerde kırılma, omuzlarda yuvarlaklaşma ile kendini gösterir.Şikayeti olmayan kadınlar bile menopoz döneminde bir kez daha sonra ise periyodik olarak kemik ölçümü yaptırmalıdır.

İleriki yaşlarda osteoporoz gibi bir hastalığa yakalanmamak için yeterli kalsiyum ve fosfat alımı, sigara ve alkolden uzak durmak, günlük düzenli egzersiz yapmak, yeterli güneş ışını almak; hamilelik, emzirme, menopoz gibi dönemlerde gerekirse kalsiyum takviyesi almak şarttır.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>