Nasır Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak yapısına uygun olayan ayakkabılar giyilmesi nedeniyle oluşan ayak rahatsızlıklarından biri, kalın ve sert bir deri çıkıntısı olarak ayaklarda görülen nasır rahatsızlığıdır.

Tabi ki ayak sağlığında ortaya çıkan tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi nasırın tedavisinde de uygun ayakkabı seçimi önemli rol oynamaktadır. Ortopedik ve ayak sağlığına, aynı zamanda ayak boyu ve yapısına uygun ayakkabı seçimi yapılmalıdır.

Nasırlı bölgede kızarıklık ya da tahriş olması durumunda herhangi bir yöntem uygulamadan doktora başvurulmalıdır.

Nasırın ortaya çıktığı bölüm öncelikle ilaçla yumuşatılmalıdır. Eczaneden uygun içerikte bir krem alabilirsiniz. Nasırlı bölgeyi yumuşattıktan sonra ponza taşıyla törpüleyerek, nasırlı bölgedeki sert ve pütürlü kısımlar düzeltilebilir. Böylece rahatlama da sağlanır.

Nasırı yumuşatıp küçülmesine yardım edecek özellikte ayak kremleri ya da ayak sağlığına iyi gelen bitkisel yağlar da nasır tedavisinde kullanılabilir. Örneğin E vitamini içeren kremler, lanolin, ya da badem yağı, nasırlı bölgeyi rahatlatacaktır.

Tahriş edici özellikleri olmasına rağmen dikkatli kullanıldığında nasır belirtilerini gideren ve salisilik asit içeren nasır bantlarını da tercih edebilirsiniz. Ancak bu bantların yan etkileri olan sağlıklı cilt dokusundaki alerjik reaksiyonlara dikkat edilmelidir.

Deride oluşan kesikler ve yaralar iltihap kapabileceği için nasırları kesmek, ayak sağlığı açısından önerilmemelidir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>