Mutlu Evlilik Nasıl Olabilir?

Yazının başlığında kullandığım, ‘olabilir’ kelimesini özellikle seçtim. Çünkü bence mutlu evliliğin bir kuralı yok. Herkes kendine ve eşine göre belirlediği standartlar dahilinde evliliğini yaşıyor. Ben sadece evliliğinizde oluşabilecek ya da var olan iletişim sorunlarını, deneme yanılma yoluyla çözebileceğinize inanarak bazı öneriler sunmak istiyorum.

Her şeyden önce bir insan ilişkisi olduğunu unutmadan evlilik ilişkisini kalıpların içine koymaktan vazgeçmeye çalışın. Karşınızdaki insanın birey olduğunu, sizin dışınızda iş yerinde ya da arkadaşları arasında da bir hayatı olduğunu kabullenmekle başlayabilirsiniz.

Mesela eşinizin çalıştığını, yuvanız, siz ve çocuklarınız için çalıştığını unutmayın. Bir mesai harcadığını, belki üstlerine karşı sorumlulukları olduğunu ya da siz aradığınızda açmadıysa toplantıda olabileceğini düşünebilirsiniz. Mutlaka bir açıklaması vardır. Tabi ki bunlar karşılıklı.

Evlilikte bazı dönemler maalesef unutulan bir konu, tek taraflı bir emeğin olduğunu düşünmektir. Ama mutlaka önceye aynaya bakmak, sonra eşinize bakmak ve yaşantınızı gözden geçirmek size yardımcı olabilir. Belki de fark etmediğiniz küçük ama sizin için yapılmış şeyler vardır. Ne dersiniz?

Eşinizle kurduğunuz iletişim çok önemlidir. Sizce neden birçok şeyi, bazen işini ya da dışarıda yaşadığı sorunları, hatta sevinçlerini sizinle paylaşmıyor, hiç düşündünüz mü? Sohbet etmeyi, onu anladığınızı göstermeyi deneyin. Ama gerçekten anlayın, onu yargılamadan, sorgulamadan… Eşinizi dinleyerek onunla paylaşım içinde olup, onu anlamak için yapın bunu.

Birbirinize karşı dürüst olun. Eşinizden beklentilerinizi ve onun için yapabileceklerinizi, ona olan sevginizi, düşüncelerine ve kararlarına saygı duyduğunuzu, hatta belki de en önemlisi ona güvendiğinizi, maddi sıkıntılar ya da herhangi bir şey olsa bile yanında olduğunuzu belli edin.

Aile içi ilişkinizi ve muhtemel sorunları, evinizde eşinizle birlikte çözmeye, özellikle büyüklerinizi ve aile çevresinden birilerini karıştırmamaya çalışın. İkinizi ilgilendiren konular, aranızdan çıkıp başka yerlere taşıyorsa, basit bir sorun bile içinden çıkılmaz hale gelebilir. Öncelikle birbirinizle konuşmayı deneyin.

Her evlilikte tatsızlıklar, tartışmalar olur. Evde, biriniz bağırırken diğerinin susması acizlik değil, erdemdir. Sorun büyümeden, belki de birkaç dakika içinde dayanamayıp yan yana en sevdiğiniz filmi izlerken aşkla bakıyorsunuz. Neden olmasın!

Kendinizi başkası ya da eşiniz için değiştiremeyeceğiniz gibi sizin için değişmelerini beklemek de yanlış olacaktır. Tabi ki dengeyi kurmak, ortada bir yerlerde buluşmak mümkün, ama mutlaka karşılıklı fedakarlıklar gerekecektir. Eşinizi olduğu gibi kabullenmeye, onu çok da yargılamamaya dikkat edin. Her zaman eleştiri olabilir ama unutmayın eşinizi sığamayacağı kalıba sokmak belki de onu kaybetmek olabilir…

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>