Meyvelerde Hangi Vitaminler Bulunur?

Diyet yapan kişilerin vazgeçilmez ara öğünü olan ve vitamin kaynağı olarak insanların vitamin ihtiyacını en iyi şekilde karşılayan vitamin bakımından zengin meyvelerin hangileri olduğunu  bu yazımızda görebilirsiniz. Sağlıklı yaşamak, besin değeri yüksek meyveleri yiyerek, vücudunuzun ihtiyacı olan vitaminleri düzenli olarak karşılamak için hangi meyveleri yemelisiniz? Meyvelerde hangi vitaminler bulunur? Bu soruların yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

C vitamini meyvelerde yüksek oranda bulunur. Özellikle meyvenin kabuğu ve kabuğa yakın dokularda vitamin değeri yüksektir. C vitamini bakımından çok zengin olan kuşburnu, kivi, Frenk üzümü, Trabzon hurması gibi meyveleri öğünlerinizde tüketebilirsiniz.

Turunçgil meyveler, çilek ve böğürtlen de C vitamini için zengin kaynaklardır. Ara öğünler için paha biçilmez değerdedir.

Muz, ayva, kiraz, vişne, kavun ve kestane ise tokluk hissi yaratan, orta düzeyde C vitamini kaynağı olan meyvelerdir.

Sarı ve turuncu renkteki meyvelerde A vitamini, yani retinol fazladır. Kayısı, Trabzon hurması, şeftali, vişne, erik, portakal, mandarin, kavun gibi meyveler çok zengin A vitamini kaynağıdır. Elma ve muzda da A vitamini değeri zengindir.

Mineral maddelerden biri olan kalsiyum bakımından zengin meyveler, turunçgiller, zeytin, incir ve çilektir. Demir ise meyvelerde az bulunur. Tuz değeri bakımından fakir olan meyveler, tuzsuz hazırlanacak diyetlerde kullanılabilir.

A, B, C vitaminleri ve Ca, Fe gibi mineraller açısından bakıldığında meyvelerin besin değerleri, öncelik sırasına göre çilek, domates, portakal, mandarin, kayısı, limon, muz, erik, elma, kavun ve armut olarak belirlenmiştir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>