Menopoz

Menopoz, kadınların belli bir yaştan sonra yeterli kadınlık hormonları üretemediğinden adet kanamalarının düzensizleşmesi ve bir daha görülmemesi, doğurganlığın son bulması sürecidir. Yumurtalıklardan östrojen ve progesteron’un üretimindeki azalma sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu süreç kadın hayatında tamamen doğal bir dönemdir.
Menopoz dönemis adet düzensizliği ve kesilmesinden başka belirtiler görülmeden de bitirilebilir bu da doğaldır. Ama böyle bir menopoz geçirilen kadınların oranı %25 kadardır.
Kadınlar arasında değişiklik göstermesinin yanında ortalama 10-15 sene sürer ve çoğunlukla 65 yaşı civarında belirtiler kaybolur.

Menopoz sırasında görilen bazı belirtiler :
KLASİK BELİRTİLER: Düzensizleşen adet kanamaları, vücut ısında dengesiz yükselme ve geceleri aşırı terleme, kronikleşen baş ağrıları, eklem ve kas ağrıları, depresif davranışlar, cinsel isteksizlik.
YEREL BELİRTİLER : Vajinal rahatsızlıklar, cinsel ilişki sırasında sebepsiz ağrılar, kuru cilt.
UZUN SÜREÇ SONUNDA : Osteoporoz, kemik kırılmaları, kalp rahatsızlıklar, alzheimer.

Bu süreci daha az sancılı geçirmek mümkün. Hormonal değişiklikleri HRT adı verilen hormon takviyeleri ile menopozun etkileri azaltılmakta veya kesilmektedir. HRT tedavisinin birçok çeşidi olmaktadır ve bu konuda hangisinin kullanılacağı yada kullanılıp kullanılmayacağı konusunda hekiminize başvurmak zorundasınız. Tabii ki tedavi sürekli hekim kontrolü gerektirmektedir.

Aşağıda bu süreci daha rahat atlatmanız için bazı tavsiyeler bulunmakta. Bu tavsiyeler genel öneriler olup herkes uygulayabilir.

1. Sigara içmeyin.
2. Beyaz unlu gıdalardan, fazla şeker ve tuzdan uzak durun.
3. Oda sıcaklığında bol su için.
4. Menopoz döneminin öncesinde bol süt ve süt ürünleri tüketin.
5. Bol bol güneşlenin veya güneşe çıkın. Güneş kemik güçlenmesinde etkilidir.
6. Hemen spora başlayın ve ömür boyu spor yapın. Bu şekilde kemik erimesi önlenir ve kemikler güçlendirilir, tansiyon dengelenir, kalp ve damar hastalıklarından korunulur, selülit önlenir ve kendinizi sürekli genç hissedersiniz.
7. Kalsiyumlu yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Gerekirse kalsiyum ve çinko takviyesi alın.
8. Yeşil sebzeleri bol bol tüketmeye özen gösterin. Roka, brokoli, ıspanak, dereotu çok yararlı olacaktır.
9. Menopoz sürecinde kilo artımı yaşanabilir. Bu yüzden aç bırakan diyetlere başlamayın. Dengeli beslenmeye çok dikkat edin.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>