Menopoz Döneminde Cinsellik

Menopoz döneminde kadınlar açısından cinselliğin hiç etkilenmediğini söylemek doğru olmaz. Menopoz döneminde cinsellik konusunda bazı değişimler tabi ki gerçekleşiyor. Ama kadınların psikolojik etkilenmeleri nedeniyle menopoz döneminde cinsel sorunlar olduğundan fazla duruma gelebiliyor. Bu nedenle öncelikle menopoz dönemindeki kadınların psikolojik olarak bu dönemi kabul etmeleri gerekiyor. Menopoz cinselliğe engel olan bir hastalık değil, bunu anlamakta fayda vardır.

Menopoz döneminde kadınların hormonal sistemlerinde değişimler oluşur. Ateş basma ve terleme yanında, cinsel organda incelme, kuruluk, duyarlılıkta azalma ve orgazma ulaşma zorluğu yaşanabilir. Bu tür değişimler cinselliği etkileyebiliyor. Ancak bu cinsel yaşamın sona ermesi anlamına gelmemektedir. Destekleyici tedaviler ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Özellikle hormon tedavisi, menopoz dönemlerinde kadınların hem cinsel yaşamlarında rahat olmalarına hem de psikolojilerinin bu dönemi daha rahat atlatmasına yardımcı oluyor. Eşlerin de bu dönemde bayanlara desteği ve ilgisi oldukça önem taşıyor.

Hormon tedavisi ile cinsel problemlerin giderilmesinin yanı sıra uyku düzeni sağlanır, erken başlanması durumunda muhtemel kemik erimesi sürecini de yavaşlatır.

Vajina ve idrar yollarında incelmelerin önlemesi gibi yararlı etkileri nedeniyle de menopoz dönemlerinde kadınlara hormon tedavisi önerilmektedir.

Hormon seviyelerindeki değişiklik ve östrojen hormonundaki eksiklik nedeniyle, cinsel problemler ve şikayetlerin artması, kadınları cinsellikten soğutabilmektedir. Bu nedenle hormon tedavisi ile şikayetleri en aza indirmek mümkündür.

Aslında gebelik riskinin sıfıra indiği menopoz döneminde, kendini daha önce cinsellik konusunda baskı altında hisseden kadınların daha özgür bir dönem içerisine girdikleri de görülebilir.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>