Meme Kanseri ve Hastalıkları

Meme Kanseri

Meme Kanseri

MEME KANSERİ ve HASTALIKLARI

Memeli hayvanlarda ve insanlarda yavruya sat vermeye yarayan süt bezlerini bulunduran organa meme denir. Kız çocuklarında memelerin ergenlikle gelişmesi ve çalışması hipofiz bezinin salgıladığı hormonlara gelişme hormonu, östrojen hormonu, prolaktin vb. dezinlenmektedir.

KİSTİK HASTALIK
Memelerin büyümesi ve ağrıması bazı kistik hastalıklarda görülür. Meme dokusu içinde hissedilebilecek ufak sertlikler, meme başının çökmesi, bir yöne çekilmesi, sıvı veya kan gelmesi gibi durumlarda hemen bir hekime başvurulmalıdır.

Meme içinde duyulan sertlikler çok kere selim tabiatlı urlar ya da kronik mastit denilen meme kistlerine ait olabilir. Bu gibi durumlarda parça almak veya urun hepsini çıkarmak gereklidir.

MEME KANSERİ
Memede ağrılı ya da ayrısız sert bir kitlenin belirmesi veya meme ucundan kanlı ya da renksiz bir sıvının salgılanması, meme başının egzaması en sık görülen belirtileridir. Koltuk altı lenf bezlerinin şişmesi çok kere hastalığı lenf yoluyla ilerlediğini gösterir. Tedavide erken teşhis çok önemlidir.Her adet döneminden sonra özellikle 35 yaşın üzerindeki her hanımın yapacağı basit muayene erken teşhiste en önemli basamağı oluşturacaktır.

MEME BAŞI AKINTILARI
2 grupta incelenebilirler.

  1. Bunlar hormonal nedene bağlı olan, süte benzer akıntılardır.Bu rahatsızlığın emzirme döneminin dışında olması anormal bir durumdur. Ancak bu durum hastalarda iyi ya da kötü bir durumun olduğu anlamına gelmez. Akıntının nedeni beyin tabanında bulunan hipofiz bezinin salgıladığı prolaktin adı verilen hormonun aşın derecede salgılanmasıdır.
  2. İyi ya da kötü huylu tümörlere bağlı olarak görünebilir ki bu durum oldukça düşüktür.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>